Отидете към основна версия

3 902 69

Историческата грешка, която ЕС не бива да допуска в Украйна

  • украйна-
  • володимир зеленски-
  • нато-
  • русия

На плещите на Германия, която е най-мощната икономика в Европа, вече се стоварва особена отговорност

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ако САЩ намалят помощта за Украйна, Европа не бива да следва техния пример, пише Роман Гончаренко.

От Запад идват лоши новини за Украйна. На този фон срещата на външните министри от ЕС в Киев придобива още по-важно значение. Неслучайно украинският външен министър Дмитрий Кулеба я нарече "историческа". Никога досега европейски министри не са се събирали извън границите на Общността, особено пък в държавата, където се води най-тежката война на континента след Втората световна. Украйна успешно отблъсква военната агресия на Русия, а голяма заслуга за това имат западните партньори на Киев, които доставят оръжие и пари за поддържане на съсипаната заради войната икономика.

Опасна тенденция за Украйна

Само че тази подкрепа отслабва. Обещанието на западните държави, че ще подкрепят Украйна "толкова, колкото е необходимо", вече не изглежда твърдо. Ето само няколко примера.

Конгресът на САЩ утвърди временен бюджет, който не предвижда помощ за Украйна. На парламентарните избори в Словакия победи партията на проруския политик и бивш премиер Роберт Фицо, който настоява за съкращаване на военните помощи за Киев. На 15 октомври ще гласуват и поляците, чиито ръководители наскоро поставиха под съмнение продължаването на оръжейните доставки за Украйна. Да, напрежението между Варшава и Киев заради износа на украинско зърно поспадна и реториката омекна, но въпросът все още не е снет от дневния ред.

Всичко това създава опасна тенденция за Украйна, която ще се задълбочава. Помощите за Киев все по-често се поставят под въпрос и се превръщат в тема на предизборни кампании. Което пък дава основание на Русия да се надява, че сметките ѝ за постепенно настъпващата на Запад умора от войната ще излязат.

Най-опасно е положението в САЩ, които като обем на помощите и като политическо влияние в света са главният западен партньор на Украйна. Опасността се увеличава и от това, че лошият пример на вашингтонските политици може да вдъхнови и други от отсрещната страна на Атлантика и да усили позициите на скептиците, които като нищо ще кажат: "След като Америка може да преустанови помощта за Киев, нека да си признаем, че и ние самите имаме нужда от пари". Европа традиционно следва САЩ. Дали и този път ще бъде така?

Европа ще трябва да замести САЩ

Евросъюзът не бива да го допуска. Ако заради наближаващите президентски избори догодина САЩ временно съкратят помощта за Украйна, пролуката ще трябва да бъде запълнена от ЕС. Възможното президентско завръщане на Доналд Тръмп или победата на някой от подобните нему политици така и така ще принуди ЕС да разчита повече на себе си. Европа не е свикнала с това, но ще ѝ се наложи да се промени.

На плещите на Германия, която е най-мощната икономика в Европа, вече се стоварва особена отговорност. И нещата не опират само до крилатите ракети "Таурус", които Берлин все още не е готов да доставя на Украйна. Разбира се, на правителството на канцлера Олаф Шолц няма да му е лесно, но Берлин има опит - от сглобяването на европейска коалиция за доставката на танковете "Леопард" за Украйна. Увеличаването на помощите за Украйна ще усложни икономическия застой в Германия и ще задълбочи настроенията в обществото, което вече е уморено от войната на Русия срещу Украйна. Всичко това, наред с останалите фактори, налива вода в мелницата на десните популисти от "Алтернатива за Германия", която в социологическите допитвания вече излиза на второ място.

Но да се съкращават помощите за Украйна не е алтернатива за Европа. Това ще отслаби Киев и ще окрили Русия, която се стреми да доминира в Източна Европа. Другояче казано: това ще бъде грешка от исторически мащаб. В Киев главният дипломат на ЕС Жозеп Борел каза, че Европа няма да позволи на Русия да я уплаши. Засега е така. Съвсем скоро обаче тези думи ще бъдат подложени на поредна проверка за устойчивост.

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 36 гласа.

Свързани новини