Отидете към основна версия

3 376 35

"През лятото - прах, наесен - кал": новите квартали на София

  • българи-
  • емилия милчева-
  • софия-
  • квартали-
  • строителство-
  • българия-
  • герб-
  • кръстова вада-
  • малинова долина-
  • улици-
  • ново строителство-
  • софиянци-
  • столична община-
  • васил терзиев

Новите софиянци ще газят в кал, ще живеят в квартали без училища, детски градини и канализация

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на Емилия Милчева:

Новите квартали на София са по-луксозни от социалистическите, но за поне два кметски мандата ще си останат “спални" - дори да са с размерите на среден български град. Такъв изниква в "Малинова долина", един от лидерите по ново жилищно строителство заедно с другите квартали по бъдещата линия на метрото - от метростанция "Витоша", по бул. "Черни връх" към кв. "Кръстова вада", през кв. "Витоша", до Студентски град.

Рекламиран във всички фирми за недвижими имоти като "перспективен", "динамично развиващ се", "спокойна и удобна локация", квартал "Малинова долина", в който липса инфраструктура, предлага нови жилища на цени между 1500-1900 евро/кв.м, като цената се вдига, ако е близо до големите супермаркети. Причината е, че в квартала е трудно да се намери малък хранителен магазин, химическо чистене, сладкарница, дори обикновено кафене. Допреди 4 години жилищата в района са се продавали под 1000 евро/кв.м, обясниха брокери, но вече не, а повечето се купуват "на зелено". Двустайни апартаменти в района се предлагат под наем за 850-1000 лева.

Лукс по български

Когато човек успее да се добере до района с някой от столичните автобуси 67, 69 или 70, който минава на час, накъдето му стигне погледът вижда блокове и кранове, улици или подобия на улици, без тротоари или пък толкова тесни, че не може да мине количка за близнаци. Но и майки с деца не се забелязват - една с количка не се отделя от входа на блока си, а друга е в миниатюрно дворче на кооперация, близо до паркираните коли. Няма парк, нито детска площадка, където биха могли да отидат, за спортна площадка, баскетболно игрище и дума не може да става.

Десетина дни преди местните избори миналата есен гръмко е оповестено, че започва да се прави "площадка за игра с площ 285 кв. м, алеи 388 кв. м, фитнес на открито с площ от 86 кв. м и ограждащи зелени площи с паркова растителност 669 кв. м." Според договора на стойност 251 666 лeва без ДДС, подписан с район Студентски, е трябвало да бъде готова за 50 календарни дни, до средата на декември. Но… "дойде строителна техника, започнаха и след изборите спря строителството и не беше довършена, което е скандално само по себе си", обясниха хора от квартала.

Вече поне има детска градина

Единствената детска градина - 190-та, която бе тържествено открита от кмета Васил Терзиев през април, приема малко над 300 деца. За нейното построяване жителите на "Малинова долина" протестират, настояват и молят от 14 години. Училище обаче няма, а парцелът е бил продаден за строителство на жилищна сграда - а и в Студентски град строят ново.

Сметоизвозването е друг от големите проблеми на “Малинова долина” - жителите се оплакват, че колите минават рядко, не ги виждат повече от един път седмично. Боклуци се търкалят навсякъде, а е слаб и контролът върху замърсяването от строителните фирми, тъй като кварталът е огромна строителна площадка. Шофьор на голяма куриерска фирма обяснява, че да разнасяш пратки в "Малинова долина" си е наказание. Той е спрял, за да звънне за ориентация на получателя. "Не знам как живеят тия хора тука, ама нищо не е оправено, за номерацията да не говорим - сега ще ходя ей там" и сочи малка кооперация в дъното на пътека, зад която се вижда нов изкоп.

За липсата на канализация - нито дума. Над 20% от столицата карат на септични ями, тъй като няма ВиК мрежа - огромен проблем не само за "Малинова долина", но и за "Кръстова вада", Бояна, Симеоново, Драгалевци и др. Преди време граждани сигнализираха за отпадни води в "Малинова долина" заради незаконна тръба, която се запушила.

"През лятото е прашно, а наесен - голяма кал"

Но от този подход на Столична община - да издава разрешителни, без да има визия и план за развитието на района, потърпевши са всички, които живея в "Малинова долина", и онези, които се канят да живеят. В сигнал до ДВ гражданин с инициали В.В. определя този подход като скандален, тъй като така се подлъгват хиляди хора да си купят жилища там. "Нека стане ясно как една община може да създаде гето с комерсиална цел и наглост до небесата!", пише подателят на сигнала. Не ѝ е за първи път на общината - живеещите в "Манастирски ливади" и "Кръстова вада" също има какво да споделят, защото и те избуяха при управлението на София от ГЕРБ.

Но главният архитект на Столична община Здравко Здравков, назначен при предишния кмет Йорданка Фандъкова, напусна - а който си е купил жилище в квартал без улици, канализация, услуги, транспортна свързаност, да му мисли. "През лятото е прашно, а наесен - голяма кал", казва жена, която мъкне тежка пазарска чанта с продукти, тъй като в нейната част от квартала няма никакви хранителни магазини. "И не само около мен е така… Изобщо без кола си загубен", добавя тя. Автомобилите са навсякъде, много от тях - с номера от провинцията.

Поне има довеждащи бусчета - с 12 седящи места, които возят от "Малинова долина" до метростанция "Витоша".

Обществената поръчка се отпуши

Пред агенция Фокус в края на м.г. кметът на район Студентски Петко Горанов, избран за втори мандат, признава, че не е трябвало да се строи в "Малинова долина", преди да е готова поне 30% от инфраструктурата. В същото интервю казва, че е поел "ангажименти в края на този мандат (eсента на 2027 г., б.а.) средата да бъде по-различна, за да се чувстват жителите на квартала по-добре".

Поне обществената поръчка за две улици в "Малинова долина" се отпуши. Обявена на 13 септември м.г. от Столична община, тя е сред тези 21, които кметът на София Васил Терзиев спря, а с пост във Фейсбук обяви като "незаконосъобразни" и с "установени проблеми". След канонада от въпроси на граждани какво се случва, в т.ч. писмо на районния кмет до Терзиев и заместника му Иван Василев и въпроси на ДВ, на 31 юли Столична община публично обяви, че на 1 август отваря офертите за изграждането на ул. "Едуард Генов" и на ул. "Проф. Живко Сталев" (в участъка от ул. "Георги Русев" до връзка с Околовръстен път), за да избере изпълнител от фирмите, подали оферти. Всички те са отдавна в строителния бранш и са добре известни - "Щрабаг", "Джи Пи Груп", "Инмат", ПСТ Груп, БГНова, "Енваро Клийн".

От Столична община (СО) не отговориха на въпроса на ДВ каква е визията за развитие на "Малинова долина". Съобщиха обаче, че имат инвестиционни намерения освен за изброените две улици и за ул. "Проф. Крикор Азарян" (556 м) - това са трите основни улици на квартала и те ще се реализират през 2024-2025 г. За тях има съгласувани и одобрени работни инвестиционни проекти и издадени разрешения за строеж, казват от СО. За ул. "Едуард Генов", която е главна улица обаче не са проведени отчуждителните процедури южно от регулационната ос, поради което се предвижда изграждането ѝ в този участък да се раздели на два етапа.

Улици, тротоари, детски градини, училища...

В интервю по Дарик радио през март столичният кмет заяви, че много части от София могат да бъдат опазени, но "Кръстова вада" и "Малинова долина" е "доста по-трудно да бъдат поправени" и там предстоят битки за качествена инфраструктура. "Не само улици, тротоари, но и места за отдих, детски градини и училища. Не е толкова лесно да се компенсират недъзите на планирането, когато такова просто е отсъствало и е оставен частният инвеститорски интерес да движи развитието", каза той.

Засега жилищното строителство в София продължава - стихийно и без инфраструктура. Новите софиянци ще газят в кал, ще живеят в квартали без училища, детски градини и канализация, ще се свързват с останалата София благодарение на автомобилите си, които ще увеличават още повече огромния трафик и замърсяване на въздуха.

Поне ще спят в София.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 31 гласа.

Свързани новини