Отидете към основна версия

699 3

Ключови области на Алианса на цивилизациите на ООН (UNAOC) в сферата на междукултурния и междуцивилизационния диалог

  • оон-
  • казахстан-
  • алианс на цивилизациите-
  • конгреса на лидерите на световните и традиционните религии

Правителството на Република Казахстан трябва да бъде поздравено, че пое водеща роля в насърчаването на диалога между цивилизациите и религиите, включително чрез създаването на Конгреса на лидерите на световните и традиционните религии

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Н. Пр. Г-н Мигел Анхел МОРАТИНОС,

Представител на Алианса на цивилизациите към ООН

UNAOC служи като политически инструмент с мека сила на Генералния секретар на ООН за предотвратяване и разрешаване на конфликти. Създадена през юли 2005 г., UNAOC е структура на ООН, която има за цел да подобри разбирателството и сътрудничеството между нациите и народите в различни култури и да намали поляризацията на местно и глобално ниво.

Неговият специален статут и мандат са признати от Общото събрание на ООН в неговите резолюции A/RES/64/14 от 10 ноември 2009 г. и A/RES/69/312 от 6 юли 2015 г.

За да изпълни своя мандат, UNAOC извършва застъпнически и програмни дейности, които насърчават междукултурното разбирателство и насърчават междурелигиозния и междукултурен диалог сред различни общности. Правейки това, ние си партнираме и работим в тясно сътрудничество с правителства и общини, други организации и агенции на Обединените нации, частния сектор, академичните среди, медиите, религиозни организации и гражданското общество като цяло.

През 2019 г. получих задача от Генералния секретар на ООН да координирам разработването на План за действие на ООН за защита на религиозните обекти и да наблюдавам неговото изпълнение. Планът за действие е рамка за действие за по-добро предотвратяване, подготовка и реагиране на атаки срещу религиозни обекти.

За да подкрепи усилията за защита на религиозните обекти и богомолците, UNAOC стартира глобална комуникационна кампания с хаштага „#forSafeWorship“, приканвайки хора от целия свят да споделят кратки мултимедийни истории, подчертаващи техните лични връзки с религиозните сайтове. Продължаващата кампания отбелязва универсалното значение на тези места като символи на споделената човечност, история и традиции.

Съгласно Плана за действие UNAOC също така подкрепя текущите усилия за картографиране на религиозни обекти по света с фокус първо върху няколко пилотни държави в съответствие с принципите на географски баланс, зачитане на свободата на религията и убежденията и представяне на различни вероизповедания. Швеция беше първата пилотна страна, която разкри интерактивна карта на своите религиозни обекти.

Заедно със Службата на ООН за борба с тероризма, Изпълнителната дирекция на Комитета за борба с тероризма на ООН и Междурегионалния изследователски институт на ООН за престъпността и правосъдието, UNAOC изпълни многогодишна Глобална програма на ООН за противодействие на терористичните заплахи срещу уязвими цели. Програмата имаше за цел да допринесе за разработването на подходи за сътрудничество за укрепване на защитата на уязвими цели от терористични атаки, включително заплахи срещу религиозни обекти и места за поклонение.

Освен това UNAOC предоставя множество дейности, които укрепват възможностите на организациите на гражданското общество и отделните лица да насърчават междукултурния и междурелигиозния диалог в рамките на техните местни общности и в по-широк мащаб. Примерите включват Intercultural Innovation Hub, чрез който UNAOC и BMW Group, с подкрепата на Accenture, дават възможност на иновативни масови проекти за насърчаване на междукултурния диалог с цел постигане на по-мирен и приобщаващ свят.

В сътрудничество с Центъра Север-Юг на Съвета на Европа и други партньори, UNAOC помогна за разработването на обучаван онлайн курс за обучение по глобално образование и междукултурен/междурелигиозен диалог. Чрез нашия Фонд за младежка солидарност UNAOC осигурява изграждане на капацитет и финансова подкрепа на ръководени от младежи организации, които демонстрират новаторски и ефективни подходи към междурелигиозен и междукултурен диалог в услуга на насърчаването на мирни и приобщаващи общества. Ние също включихме междукултурния диалог в нашата програма за стипендии и програмата за млади строители на мира.

И накрая, като заместник-генерален секретар на ООН, който заема поста на върховен представител на UNAOC, аз редовно издавам публични изявления, осъждащи престъпления от омраза, тормоз срещу евреи, мюсюлмани и араби, и атаки срещу религиозни обекти и богомолци по целия свят. Също така използвам своите политически и застъпнически ангажименти, за да привлека вниманието на международната общност към актовете на религиозна нетолерантност и призовавам всички заинтересовани страни да бъдат солидарни с тези, които са набелязани, като налагат съпричастност и взаимно уважение чрез междурелигиозен и междукултурен диалог.

Значението на Конгреса на лидерите на световните и традиционните религии и други подобни места


В своята реч при встъпването в длъжност през ноември 2022 г. Касим-Жомарт Токаев, президент на Република Казахстан, уместно описа едно от най-важните исторически богатства на казахстанския народ като „единство в многообразието“. Наистина, като се има предвид богатото духовно наследство на Казахстан и историята на мирно съжителство и религиозна толерантност, Конгресът на лидерите на световните и традиционните религии е важна инициатива с морален авторитет за обединяване на различни религиозни общности, насърчаване на казахстанската визия за мирно, справедливо и хармонично общество през границите и призовава за открит и приобщаващ диалог между всички цивилизации.

Като инициира създаването на Конгреса, Казахстан демонстрира истинския си ангажимент за напредък на диалога в политическата и религиозната сфера и за укрепване на процеса на духовно сближаване между народите по света. Чрез Конгреса международната общност признава, че мирът, справедливостта и хармонията никога не могат да се приемат за даденост. По-скоро всеки ден трябва да се подхранва устойчив и траен мир, вкоренен в доверие, взаимно уважение, човешки права и достойнство за всички.

Бих приветствал стартирането на подобни инициативи по целия свят, защото вярвам в силата на вярата и духовните водачи да насочват своите вярващи към всеобщ мир, сигурност и стабилност чрез потвърждаване на споделените ни човешки ценности и нашия колективен ангажимент за духовно и социално развитие на човечеството. За мнозина вярата е неразривно свързана с надеждата и устойчивостта. Бих могъл да посоча многобройни примери за религиозни участници, религиозни водачи и духовни лидери, които предлагат положителни разкази в отговор на омразата и разделението, които се разпространяват в съответните им общности, а също и онлайн, чрез изграждане на доверие, насърчаване на диалога и призоваване за единство, солидарност и взаимно разбирателство.

Уникалността на Конгреса


Поздравявам правителството на Република Казахстан за това, че пое водеща роля в насърчаването на диалога между цивилизациите и религиите, включително чрез създаването на Конгреса на лидерите на световните и традиционните религии. Не е съвпадение, че междурелигиозен форум, толкова важен, колкото Конгреса, се роди в Казахстан, който е дом на 17 религии и повече от 100 етнически групи, които мирно съжителстват от векове.

От 2003 г. насам Конгресът насърчава диалога между религиите и културите в търсене на решения на най-плашещите предизвикателства на нашето време. Например междурелигиозната платформа беше от решаващо значение за изграждането на мостове между християнството, исляма и други религиозни общности във време, когато тероризмът и религиозният екстремизъм заплашваха да задълбочат разрива между тях.

Следователно мисията, целите и приоритетите на Конгреса са от особено значение за мисията, целите и приоритетите на Алианса на цивилизациите на ООН. За UNAOC е чест да бъде канен редовно на Конгреса и ние ценим партньорството си с Центъра за развитие на междурелигиозния и междуцивилизационен диалог Нурсултан Назарбаев.


Значението на междурелигиозния и междурелигиозен диалог в контекста на съвременните предизвикателства. Развитието на междурелигиозния диалог в бъдеще.


Междукултурният и междурелигиозният диалог е от решаващо значение не само за справяне с първопричините за радикализацията, но и за осигуряване на контраразказ на расизма, ксенофобията, антисемитизма, антимюсюлманската омраза и други форми на религиозна нетолерантност, които взаимно се подхранват и подклаждат екстремизъм. За съжаление нито един регион в света не е имунизиран срещу заплахата от екстремизъм.

Съвсем наскоро драстичните промени в геополитическия пейзаж, тенденцията към еднополярност и задълбочаващите се разделения между етнически, културни и религиозни разломи предизвикаха съживяване на дебата за сблъсъка между Запада и останалия свят. Междурелигиозният диалог е един от ключовете към помирението в конфликтните зони. Има спешна нужда да се създадат условия за мир, включително възстановяване на доверието и среда на взаимно уважение, по-специално в Близкия изток, така че различните общности да могат да се свържат отново и да участват в искрен и ползотворен диалог.

За съжаление, междурелигиозният и междукултурният диалог е жизнеспособен инструмент за предотвратяване на конфликти и дипломация, който често е пренебрегван. Въпреки това, както показа работата на UNAOC, той е от решаващо значение в борбата срещу изолацията, недоверието и конфронтацията. Всъщност съм убеден, че междурелигиозният и междукултурният диалог ще се окаже най-мощният вектор на 21-ви век за предотвратяване и разрешаване на конфликти.

Окуражаващо е, че социалните, културните и религиозните въпроси заеха по-голямо място в дневния ред на международната общност. Декларацията от Фес, приета от държавите-членки на ООН по време на 9-ия Глобален форум на UNAOC в Мароко през ноември 2022 г., потвърди, че диалогът между цивилизациите може да играе важна роля в търсенето на обща основа между цивилизациите, както и признаването на присъщото достойнство и равни права на всички човешки същества. Докладът на генералния секретар, озаглавен „Нашият общ дневен ред“, призовава за подновяване на мултилатерализма, който признава значението на религиозните лидери и религиозните организации в широкия набор от участници, които могат и трябва да участват в колективни действия.

Организацията на обединените нации ще свика Среща на високо равнище на бъдещето от 22 до 23 септември 2024 г. в Ню Йорк, която ще събере световните лидери, за да изградят нов международен консенсус, за това как най-добре можем да защитим бъдещето и да създадем по-добър свят. В момента държавите-членки на Общото събрание на ООН преговарят за исторически документ – „Пакт за бъдещето“ – който да бъде приет с консенсус преди срещата на върха.

Радвам се да отбележа, че култивирането на култура на мира; защита и насърчаване на културата; изкореняването на всички форми на расизъм, ксенофобия, ислямофобия, антисемитизъм и всички форми на нетолерантност са надлежно признати в междуправителствените консултации относно „Пакта за бъдещето“. Признаването на важността на включването на тези елементи в международната политика и рамки за застъпничество ми дава надежда, че диалогът, а не войната, ще надделее и че човечеството ще постигне устойчив и траен мир.

Важни моменти в съдържанието на Концепцията за развитие на Конгреса на лидерите на световните и традиционните религии.

Поздравявам Казахстан за оглавяването на Концепцията за развитие 2023–2033 г. на документа на Конгреса на лидерите на световните и традиционните религии. Това е много сложна пътна карта, която задава стратегически вектор за следващото десетилетие на действие. Тъй като младежта и образованието са сред основните стълбове на работата на UNAOC, с удоволствие открих в документа Концепция за развитие много области на сближаване за UNAOC и Конгреса през следващите години.

Както веднъж каза казахстанският поет Магжан Жумабаев: „Вярвам в младостта“. Тъй като споделям това убеждение, бях трогнат да видя колко голямо е значението на Концепцията за развитие, посветена на младите хора, включително свикването на Форум на младите религиозни лидери със светска и духовна младеж. Също така приветствам плана на Конгреса за насърчаване на международния младежки диалог за справяне с проблемите на съвременните поколения.

Също така виждам обещание в предложението на Концепцията за развитие за засилване на сътрудничеството между образователни институции, изследователски центрове, учени и експерти в интерес на подкрепата на изследванията на междурелигиозните и междуетническите отношения, междурелигиозния диалог и взаимодействие и ролята на религиите в съвременното общество. Прилагането на образователни програми и насърчаването на компетентности, знания и умения сред младежите, които участват в междурелигиозен и междукултурен диалог, са от съществено значение за продължаващите усилия за изграждане на взаимно уважение и разбирателство.

И накрая, оценявам, че Концепцията за развитие признава първостепенната роля на UNAOC за намаляване на междукултурното напрежение и изграждане на мостове между общностите чрез междурелигиозен и междукултурен диалог и че Конгресът се ангажира да засили сътрудничеството си с UNAOC.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини