На 9 октомври 2024 г. Русия отново атакува пристанищната инфраструктура на Одеса, което доведе до трагични последици. Гражданският контейнеровоз Shui Spirit, плаващ под флага на Панама, беше обстрелян и ударен от балистична ракета. При атаката загинаха 6 души, около 10 бяха ранени, а броят на жертвите може да нарасне, докато спасителните дейности продължават. Това е третия подобен случай за последните дни, насочен към прекъсване на украинските експортни вериги, които играят ключова роля в доставката на храни за нуждаещите се региони в Африка и Азия.
През последните дни Русия извърши няколко атаки срещу цивилни кораби и съоръжения за износ на храни. На 7 октомври ракета удари плаващия под флага на Палау кораб Optima, убивайки украински работник и ранявайки петима чуждестранни членове на екипажа. Ден по-рано беше повреден корабът Paresa, плаващ под флага на Сейнт Китс и Невис, натоварен с украинска царевица за международните пазари. Тези атаки демонстрират намерението на Русия да наруши глобалните хранителни вериги, което е особено тревожно предвид настоящата световна хранителна криза.
След оттеглянето на Русия от Черноморската инициатива за зърно през юли 2023 г. броят на атаките срещу украинската инфраструктура за износ на зърно се увеличи значително. През последните месеци вече са унищожени над 300 хиляди тона зърно, което сериозно застрашава продоволствената сигурност на стотици милиони хора. Това е особено остро в страните от Северна Африка и Близкия изток като Египет, Тунис, Ливан и Йемен, където прекъсванията на доставките повишават цените на храните и изострят хуманитарните кризи. Африка на юг от Сахара е най-уязвима от масовия глад.
Тези събития подчертават важността на клаузата за продоволствена сигурност във Формулата за мир, предложена от украинския президент Владимир Зеленски. Във време, когато атаките срещу пристанища и цивилни кораби застрашават продоволствената стабилност на много страни, тази точка придобива особено значение. Формулата за мир обхваща не само военни аспекти, но и справяне с глобални предизвикателства като осигуряване на стабилни доставки на храна и предотвратяване на хуманитарни кризи. Подкрепата за този план от международната общност ще бъде стъпка към разрешаването на конфликта и решаването на глобалните проблеми на сигурността и продоволствената стабилност.
Очаква се скоро да се проведе втора мирна среща на върха, на която ще бъдат обсъдени ключови въпроси, включително продоволствената сигурност. Тази среща на върха играе важна роля в координирането на международните усилия за стабилизиране на хранителните доставки. Колкото повече страни се присъединят към този процес, толкова по-големи са шансовете за ефективно разрешаване на хуманитарните проблеми, свързани с войната и възстановяването на мира.
ЕС вече предприема стъпки за борба с последствията от руските атаки. Европейските страни обсъждат въвеждането на допълнителни санкции срещу Русия и предоставянето на Украйна на системи за противовъздушна отбрана за защита на критична инфраструктура. Такива мерки са необходими, за да се защитят украинските пристанища и да се осигури стабилен износ на зърно, за да се избегне по-нататъшното влошаване на глобалната продоволствена криза. Всяка нова руска атака задълбочава кризата, застрашавайки живота на милиони хора, зависими от украинския износ на зърно.