Злоупотреба с власт, тотално погазване на законите в държавата, използване на репресивната машина срещу политически опоненти, нареждането на арест на лидера на опозицията от премиерския кабинет - за всичко това ще четете в следващите редове:
В понеделник и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на бившия премиер и съпредседател на "Продължаваме промяната“ Кирил Петков за превишаване на правомощията му и неправомерното разпореждане на ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, на бившия финансов министър Владислав Горанов и на ПР-а на партията Севдалина Арнаудова.
Съдът обяви за незаконно задържането на тримата.
Случаят дори беше представен като пример за нарушаване на човешките права в Доклад на Държавния департамент на САЩ.
Часове след като поиска имунитета на Петков, Сарафов се оказа на работно посещение именно във Вашингтон.
В деловодството на парламента бяха внесени и материалите от делото, от които става ясно какво се е случвало в кабинета на министър-председателя на 17 март 2022 г., както преди задържането на Борисов, Горанов и Арнаудова, както и след това.
СВИТЕДЕЛИТЕ: ГРУБА УПОТРЕБА НА РЕПРЕСИВНИЯ АПАРАТ СРЕЩУ ПОЛИТИЧЕСКИ ОПОНЕНТ
Репортер на Епицентър.бг успя да се запознае с част от разпитите на свидетелите, сред които са бивш директор на ГДНП, разследващи полицаи, както и шефовете на НСО и НАП.
Документите не са секретни, тъй като по делото не са използвани специални разузнавателни средства.
Свидетелските показания обаче разкриват грубата употреба на репресивния апарат срещу политически опоненти от тогавашните премиер, вицепремиер и министър на финансите и МВР-министър.
КАКВО СЕ СЛУЧВА В ОНЗИ 17 МАРТ 2022
Обедно време
В кабинета на министър-председателя Кирил Петков е извикан Венцислав Кирчев, по това време директор ГДНП.
Премиерът Петков е в компанията на своето вице Асен Василев и Бойко Рашков. Тримата се интересуват от преписка, намираща се в ГДНП по показания на укриващия се по това време в Дубай Васил Божков.
"Кирил Петков каза, че има сведения и доказателства по нея. Интересуваше се от нея, доколкото, че има доказателства по нея и имал нещо да каже и да изкоментира по нея. Тогава аз му казах да спре, защото аз не мога да го разпитал или да му снема обяснения. Казах му, че има разследващи полицаи и оперативни работници, които да извършат съответните действия“, четем в показанията на Кирчев.
От тях разбираме, че по искане на премиера той привиква своя заместник Ангел Дулев, който да организира екип от отдел "Разследване“ и всички да се явят в Министерския съвет.
Разпореждането е изпълнено и в кабинета на премиера пристигат Ангел Дулев - заместник-директор на ГДНП, Ваня Георгиева - началник на отдел "Разследване“, Божидар Савов - заместник-началник на същия отдел и Иван Николов - началник на "Икономическа полиция“.
Няма как да оспорваме желанието на министър-председателя
Шефката на отдел "Разследване" Ваня Георгиева признава, че разбрала за преписката срещу Борисов, Горанов и Арнаудова в кабинета на премиера.
По-късно в Министерския съвет е извикан и Цветан Йоцов, който пряко е работил по преписката.
"Министър-председателят каза, че иска да бъде разпитан тук и сега, ние сме част от изпълнителната власт и няма как да оспорваме желанието му да свидетелства в кабинета му“, заявява Георгиева пред разследващите. Тя е разпитвана няколко пъти от прокуратурата.
В показанията си ръководителката на отдел "Разследване“ многократно сочи, че е обърнала внимание на Кирил Петков, Асен Василев, а и на Бойко Рашков, че следва да бъде информирана прокуратурата, "тъй като има предварителна проверка от ГДНП и е редно прокуратурата да се запознае с материалите по преписката и да прецени дали са налице основания за образуване на досъдебно производство“.
Ваня Георгиева свидетелства срещу Кирил Петков
"Имаше реплика от негова страна, когато споменах за уведомяване на прокуратурата, от страна на Петков, че държи да бъде разпитан на момента…Аз прочетох текста от НПК, съгласно който при разследване на лица с имунитет, както и членове на МС, разследването се провежда от следователи и разследващите полицаи не са компетентни. Моят коментар остана без реакция“, разкава Ваня Георгиева.
"Всичко това се случи пред ръководството на ГДНП и на МВР, поради което бездействието от наша страна щеше да се изтълкува като отказ от изпълнение на наказателно преследване. За съжаление, начина, по който аз предложих да се извършат необходимите действия по разследването не бе възприет от ръководството и от останалите присъстващи от МС на най-високо държавническо ниво“, заявява пред следовател Ваня Георгиева.
Рашков със сигурност беше там, когато…
Показанията ѝ се потвърдени и от нейния заместник в отдел "Разследване“ – Божидар Савов, който е присъствал в кабинета на Кирил Петков: "Ваня Георгиева обясни, че не сме компетентни да образуваме досъдебното производство, предвид лицата, срещу които следва да се предприемат действията и че те са били от състава на МС…просто те се направиха, че не чуват коментара на Ваня Георгиева… със сигурност министър Рашков беше тогава, когато Георгиева обясни, че МВР и разследващите полицаи не са компетентни…“
Служителят на ГДНП Цветан Йоцов също потвърждава показанията на началниците от отдел "Разследване“ на ГДНП и на бившия директор на службата.
КИРИЛ ПЕТКОВ НАРЕЖДА: ДА СЕ ЗАОБИКОЛИ ПРОКУРАТУРАТА! ДА СЕ ПРЕТЪРСЯТ ПО НЕОТЛОЖНСТ БОРИСОВ, ГОРАНОВ, АРНАУДОВА!
"Кирил Петков настояваше да се избегне и да се заобиколи прокуратурата и да не ѝ се докладва за образуването на това дело и за работата по него. Основно той говореше, че трябва да се започне досъдебно производство, трябва да се претърсват Борисов, Горанов и Арнаудова, това се чуваше от всички…Разследващите полицаи обясняваха, че нямат правомощия да работят срещу лица с имунитет… Помня, че се коментираше дали има неотложност и дали може да се извърши по неотложност претърсване на тези хора. Кирил Петков, обаче си настояваше да се почне досъдебно производство, да го разпитат него самия, тогава спомена, че бил говорил предния ден с европрокурорката Кьовеши, после настоя да бъде разпитан и това да бъде първото действие по разследването“, описва Цветан Йоцов трескавата атмосфера в премиерския кибинет.
Болест "спасява“ Менда Стоянова от показен арест
От показанията му потвърждение намира и един детайл, който стана известен в часовете след ареста на Бойко Борисов. Първоначалната информация, разпространена тогава от пресцентровете на правителството и МВР, сочеше, че сред показно арестуваните е и Менда Стоянова, бивш депутат от ГЕРБ и председател на бюджетната комисия. "Менда Стоянова я споменаваха, но всички знаеха, че е болна от рак и отпадна изобщо идеята тя да бъде претърсвана или задържана по делото“, разкрива Йоцов.
ПОЛИЦАЙ ОТКАЗВА ДА ИЗПЪЛНИ ЗАПОВЕД ЗА ПОСТАВЯНЕ НА БЕЛЕЗНИЦИ НА БОЙКО БОРИСОВ
Напрежението в премиерския кабинет нараства. Кирил Петков е в еуфория - Борисов да бъде арестуван! Полицаи и разследващи многократно го предупреждават, че това не трябва да се прави, защото противоречи на НПК. Петков е непреклонен! Иска Борисов зад решетките!
И така под натиска на министър-председателя Кирил Петков се стига до решението да се извършат действия по неотложност – претърсвания в домовете на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова, както и тяхното задържане,
На полицая Цветан Йоцов се пада отговорната мисия - да арестува Борисов и на всяка цена да му сложи белезници - исторически миг, който трябва да бъде запечатан от тв камерите и който Кирил Петков ще сложи в политическата си биография като ценен трофей!
Йоцов се отправя към дома на лидера на ГЕРБ в Банкя.
Докато пътува, по телефона му звънят всякакъв вид началници и служители около премиера, които му дават едно-единствено разпореждане - на Борисов задължително да се поставят белезници!
"Реших, че нямам законово основание да му слагам белезници или да ползвам други помощни средства…докато пътувахме към ГДНП по телефона ми звъняха Петър Петров (по това време съветник на Кирил Петков – бел.ред.), който после стана зам. -председател на ДАНС, звъня ми и Ангел Дулев, и ми звъня и Иван Николов. Тримата ми казваха, че когато Бойко Борисов слиза от автомобила пред ГДНП трябва да е с поставени белезници на ръцете. Пред сградата на ГДНП нямаше журналисти, но имаше човек от пресцентъра на МВР и той прави много снимки и снимаше с нас до качването ни в стаята ми. Аз така и не изпълних тези, според мен, незаконосъобразни разпореждания за ползване на помощни средства по смисъла на ЗМВР, без да има основание за това“, разкрива още полицейският служител.
17 март 2022 г., вечерта
Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова са арестувани вечерта на 17 март, малко преди вечерните новини на телевизиите.
Разпореждането за ареста и претърсванията на тримата са спуснати лично от тогавашния министър-председател, който привиква в кабинета си разследващи полицаи и техните началници.
В Министерския съвет са извикани и двама висши представители – председателят на Държавна агенция "Национална сигурност“ Пламен Тончев и Емил Тонев, директор на Национална служба "Охрана“, който също е разпитан в качеството му на свидетел.
НАЗДРАВИЦИ ЗА АРЕСТА НА БОРИСОВ
Пред разследващите шефът на НСО Емил Тонев споделя, че е бил извикан лично от Кирил Петков. Едва в кабинета на премиера Тонев разбира, че се готви задържането на Борисов. От началника на НСО е изискано да съдейства на полицейските органи, тъй като лидерът на ГЕРБ се ползва с държавна охрана и да не се стигнело до "инцидент тип "Белите брези“ (Случай от 90-те години, при който заради липса на координация между две звена на МВР се стигна до трагичната смърт на две барети.)
Ръководителят на НСО трябвало да чака повече от час и половина, докато Петър Петров, съветникът на Кирил Петков, му наредил да се свърже с охраняващия екип на Бойко Борисов, за да ги предупреди, че се провежда полицейска акция и да съдействат на органите на МВР.
Ген. Тонев провежда разговор с охранителите на лидера на ГЕРБ, които са информирани за ситуацията. Няколко минути по-късно обаче се налага Емил Тонев отново да звъни на колегите си в Банкя. Този път, защото изпратените от Кирил Петков полицаи не могли да открият къщата на Борисов и се изгубили.
В крайна сметка след дълго лутане служителите на ГДНП откриват дома на Бойко Борисов и дори са посрещнати от ръководителя на охраняващия го екип.
Влизат в дома на Борисов. Той вечеря със семейството и внуците си. Всички изпадат в шок. Особено децата и дъщеря му, която, както по-късно стана известно, е бременна.
По същото време компанията в Министерския съвет, в която влизат: Кирил Петков, Асен Василев, Бойко Рашков, Петър Петров и други, започва да празнува.
"В този момент някой от присъстващите извади бутилка "Chivas Regal“, наляха уиски на всички, даже и на мен сложиха чаша", разказва пред разследващите ген. Емил Тонев.
КАТО В ТЕАТЪР НА АБСУРДА
"Правиха си наздравици и се поздравяваха, че Бойко Борисов е задържан…Почнаха да говорят и за обиск на къщата, където Борисов живее", четем в показанията на ген. Тонев.
Умопомрачението на Петков и компанията му било толкава силно, че се канели да предприемат и последващи действия срещу Борисов."Щели да намират пълни сакове с пари, това го говореше повече Асен Василев“, разкрива ген. Тонев.
С Кьовеши, без Кьовеши
След ареста на Борисов в кабинета на Петков в МС започнали да идват гости, свидетелства още Тонев: "Дойдоха следните гости – Даниел Лорер със съпругата си, министърката на административната реформа Калина Константинова, дойде и Лена Бориславова, дойде и Румен Спецов. Дойде и шефа на дирекция ПР на МВР…
Всички седнаха на масата, дамите пиеха шампанско, а мъжете пиеха уиски. Говореше се от Кирил Петков и най-вече Асен Василев, че Бойко Борисов трябва да бъде изведен с белезници от къщата и така да го закарат в ГДНП…Сещам се, че в някакъв момент Асен Василев обясняваше, че трябвало да се обади, че Борисов се арестува във връзка с европрокурорката Кьовеши, после започнаха да съжаляват, че са обявили, че ареста на Борисов е във връзка с Кьовеши…мисля Асен Василев каза на този шеф на ПР в МВР, че задължително Бойко Борисов трябва да е с поставени белезници на ръцете, звъняха на някой в ГДНП, някъде около 22.30-23.00 часа аз си тръгнах от МС…“
ЗАЩО ЧАК СЕГА ПРОКУРАТУРАТА ПОИСКА ИМУНИТЕТА НА КИРИЛ ПЕТКОВ?
Прави впечатление, че показанията на Емил Тонев са дадени само преди месец, а тези на близкия до "Продължаваме промяната“ директор на НАП Румен Спецов преди две седмици.
Това в голяма степен обяснява и защо едва сега от прокуратурата пристъпиха към искането за сваляне на имунитета на Кирил Петков. Обяснява и защо Петков поде персонална атака срещу и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов в последните седмици, очевидно разбрал, че предстои финализиране на разследването за превишаване на правомощията му във връзка с незаконния арест на Борисов, Горанов и Арнаудова.
Що се отнася до показанията на Румен Спецов, той потвърждава, че компанията в МС се е черпила с уиски след влизането на полицаите в дома на Борисов.
"Всички гледахме на живо излъчването на телевизиите за случващото се пред дома на Бойко Борисов, тогава имаше жив кордон от партийни функционери, те бяха пред дома му и гледахме излъчването до извеждането на Борисов от полицаите от дома му…през цялото време присъстващите (в кабинета на К.Петков) комуникираха с полицаите, които са на терен и участват в задържането…Във всички тези комуникации и разговори, които се водеха с полицаите, съм чул от Бойко Рашков указания за извеждането на Борисов от дома му с белезници. Чух и Кирил Петков да коментира същото обстоятелство, Бойко Борисов да бъде изведен с белезници от дома си…
Кирил Петков, Лена Бориславова са обсъждали по телефона с някого наличието на предпоставка по неотложност и ставането на свидетел по делото на Кирил Петков“, заявил Румен Спецов пред прокуратурата.
Спецов уточнява още, че знае от председателя на ДАНС Пламен Тончев, който също е бил извикан в МС, че също не е бил в течение на изненадващата полицейска акция и извършването на незаконни арести, разпоредени от кабинета на министър-председателя срещу лидера на опозицията по това време.
За публиката сагата с ареста започна с телевизионни включвания на живо от къщата на Бойко Борисов в Банкя. На място се бяха събрали членове на партията, включително представители на ръководството и почти всички нейни депутати. Поднесената информация гласеше, че в къщата на бившия премиер се извършват обиск и изземвания.
Премиерът Кирил Петков написа във Фейсбук, че "никой не е над закона".
МВР съобщи, че се извършва "мащабна операция на Главна дирекция "Национална полиция“ (ГДНП) по линия на Европейската прокуратура, която разследва злоупотреби с европейски средства“, както и че са били задържани четирима души: бившият премиер Бойко Борисов, бившият финансов министър Владислав Горанов, пиарката на ГЕРБ Севделина Арнаудова и бившата председателка на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова, чиито домове са били претърсени.
После се оказа, че Стоянова не е била задържана, а полицията не се е появявала в дома ѝ.
Арнаудова пък съобщи, че новината за задържането ѝ е публикувана преди в дома ѝ да се появят полицаи. Арестът ѝ става пред очте на дъщеря ѝ, като на полициатите било нареденот да не извеждат детето от стаята, докато арестуват майка му.
Говорителката на главния прокурор Сийка Милева обяви пред телевизиите, че държавното обвинение не е било уведомено за протичащата операция на МВР, но допълни, че по закон има 24 часа, в които това да се случи.
Повече от два часа след оповестяването за акцията и ареста, стана ясно, че полицаите са отвели Борисов в сградата на ГДНП в квартал "Младост“ в София, където бяха отведени и Горанов, и Арнаудова.
Това доведе до струпването на десетки симпатизанти и членове на ГЕРБ пред сградата на ГДНП, където депутати от партията продължиха да правят изявления пред медиите, отправяха обвинения срещу правителството и в частност към МВР и вътрешния министър Бойко Рашков. Те скандираха "Оставка“.
Тогава адвокатът на Бойко Борисов Менко Менков внесе малко повече детайли за случилото се. Той каза, че Борисов не е обвиняем, а е задържан по "действия по неотложност", т.е. само от МВР и без съдебно разрешение. Менков заяви, че не знае за какво е разследването и че от дома на Борисов нищо не е иззето.
Менков посочи, че самото задържане е извършено въз основа на текст от Наказателния кодекс за изнудване, но без да е посочено кое е изнудваното лице. Този детайл наведе на мисълта, че измежду многобройните публични обвинения за действията на Борисов най-вероятно МВР се е спряло на това, което отправи бизнесменът Васил Божков. Той твърдеше, че е бил изнудван от Борисов и Горанов за хазартния си бизнес и им е плащал милиони.
С думите на адвокат Менков възникна и въпросът защо задържането на Борисов е трябвало да се извърши именно "по неотложност".
На следващия ден от държавното обвинение съобщиха, че вече са били уведомени с факс от МВР за проведената акция.
Източник: Епицентър.бг
Отидете към основна версия
10 Декември, 2024 20:15 4 729 99
Ген. Тонев: След ареста на Бойко Борисов - в кабинета на Кирил Петков дамите пиеха шампанско, а мъжете "Chivas Regal"
Злоупотреба с власт, тотално погазване на законите в държавата
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.
Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 41 гласа.