Отидете към основна версия

6 408 6

Съперникът на България тази вечер Гибралтар - територия с един стадион

  • гибралтар-
  • българия-
  • лига на нациите-
  • футбол

Гибралтар е британска територия и всъщност е най-близката част на континентална Европа до Африка

Националният отбор на България днес играе гостува на Гибралтар в мач от Лигата на нациите. Скалистата територия всъщност е малък полуостров, който е част от Иберийския полуостров. Гибралтар е британска територия и всъщност е най-близката част на континентална Европа до Африка (разстоянието е само 14,3 км). Често е наричан и Скалата, а повод за това е релефът на територията.

Според настоящата си конституция Гибралтар има собствено управление, осъществявано чрез парламент, където депутатите са с четиригодишен мандат. Държавният глава е британската кралица Елизабет II, която е представлявана от губернатора Сър Дейвид Стийл.

С население от едва 34 000 жители и територия от 6,7 кв. км е трудно да се повярва, че Гибралтар разполага със собствено първенство. Това обаче е факт и местните отбори в последните години редовно участват в квалификационните кръгове на Шампионската лига и Лига Европа.

Гибралтарската футболна асоциация е основана през 1895 г. Местното първенство е организирано през 1907 г., а преди това единственият футболен турнир е Мърчънтс Къп. Първоначално шампионатът е съставен от осем отбора, но след това се развива до създаването на две дивизии. Този формат беше запазен до съвсем скоро, когато бяха направени някои промени. Най-успешният гибралтарски футболен клуб е Принс ъф Уелс (на снимката вляво), който обаче се разпада през 50-те години на ХХ век.

Средата на миналия век е Златната ера на гибралтарския футбол. Тогава Реал (Мадрид), Атлетико (Мадрид) и Цървена звезда играят срещу местния национален отбор. Въпреки аматьорския си статут гибралтарците успяват да направят 2:2 с Реал (Мадрид).

През по-голямата част от историята си Гибралтарската футболна асоциация получава откази за членство в УЕФА и ФИФА. Това се променя през пролетта на 2013 г. Тогава страната става 54-ият член на УЕФА. Затова и прякорът на националния отбор е Тийм 54. През 2016 г. следва и приемането в редиците на ФИФА.

След реформацията на местния футбол преди сезон 2019/20 на територията се провеждат три турнира за мъже. Единият от тях е местният шампионат, в който участват всичките 11 отбора. Всички участници играят всеки срещу всеки и след това има разделяне на първа шестица (Шампионска група) и втора петица (Челъндж група).

В Шампионската група отборите играят за определяне на участниците в Шампионската лига и Лигата на конференциите, докато тимовете от втората шестица спорят за спечелване на Челъндж Трофи, който осигурява участие в Рок Къп. Рок Къп е турнирът за купата на Гибралтар, който се провежда в четири кръга. Шампионът и носителят на Купата спорят за суперкупата, която се казва Пепе Рейес Къп.

Гибралтар има и първенство за вторите отбори на участниците в националния шампионат. При жените има първенство и турнир за купата, като победителите се класират за участие в Женската шампионска лига. Заради пандемията от COVID-19 турнирите бяха анулирани.

Всички отбори играят на единствения футболен стадион на територията - „Виктория Стейдиъм“. В първенството играят повече местни футболисти, а легионерите са предимно от Испания от Англия. Не може да не се отбележи, че има два доминиращи отбора на територията на Гибралтар.

На първо място е Линкълн Ред Импс, кръстен на английския футболен клуб Линкълн, носещ прякора Импс (дяволчетата). Тимът спечели пет поредни титли в периода 2009-14 и Линкълн Ред Импс без съмнение е най-успешният клуб в съвременния гибралтарски футбол. Това и шампионът за последните две години.

Вторият отличаващ се клуб е Юропа, който с второто си място в Рок Къп през 2014 г. стана първият гибралтарски клуб, участвал в в квалификациите на Лига Европа. Оттогава Юропа спечели общо девет трофея, включително и титлата през 2017 г.

Отборите от Гибралтар нямат почти никакви успехи в евротурнирите и редовно отпадаха в първите етапи на квалификационните кръгове. Това обаче се промени през миналата година, когато Линкълн Ред Импс влезе в групите на Лигата на конференциите и остана на последното място в спор с ФК Копенхаген, ПАОК и Слован (Братислава).

Датата 12 юли 2016 г. е вероятно най-светлата точка в историята на гибралтарските отбори в Европа. На този ден Линкълн Ред Импс прави сензацията и побеждава Селтик с 1:0 в мач от втория квалификационен кръг на Шампионската лига. „Детелините“ доминират, а гол на Муса Дембеле е отменен. Първото полувреме завършва при нулево равенство. През втората част Лий Касиаро (на снимката вдясно) вкарва единственото попадение в мача. Това е втори исторически гол за полицая, тъй като вкарва и първото попадение за Гибралтар в официалеk мач – срещу Шотландия (1:6 през 2015 г.). На реванша Селтик печели с 3:0 и продължава напред.

Първенството на Гибралтар е аматьорско, но в отбора има и професионалисти. Заради късното си приемане като член на УЕФА и ФИФА местният футбол не е успял да създаде някакви по-забележими играчи, но напоследък се развиват доста млади надежди, които дори правят трансфери в чужбина. Част от играчите на националния отбор не са родени на територията, но получават правото да носят екипа заради своите по-възрастни роднини.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 6 гласа.

Свързани новини