Французин и американец си поделят Нобеловата награда за физика за 2012 година за новаторски експериментални методи в квантовата оптика, позволяващи да се измерват и контролират отделните квантови частици, предаде Би Би Си.
Благодарение на приноса на Серж Арош и Дейвид Уайнленд за прецизен контрол върху движението на фотоните като съставни единици на светлината, с нея и с материята ще може да се работи във възможно най-първично ниво. Откритията на двамата физици дават огромно поле за развитие на комуникационните технологии и изчислителната апаратура.
Серж Арош е френски физик, роден в Мароко. През 2009 година той получава златен медал от Националния център за научни изследвания на Франция. Дейвид Уайнленд е американски физик, работещ в Националния институт за стандартите и технологиите на САЩ. През 1978 година той за първи път демонстрира технологията за лазерно охлаждане на йони. Сега на практика Арош и Уайнленд са създали начин директно да се наблюдават отделните квантови системи без да се налага те да бъдат разрушавани.
«Разхождах се по улицата и тъкмо минавах покрай една пейка, така че седнах моментално. Когато телефонът ми прозвъня, видях кода на Швеция и осъзнах, че е истина. Беше наистина поразяващо» - коментира за Би Би Си проф. Арош щастливата новина, която той бил получил от Нобеловия комитет едва 20 минути преди да бъде разпространена в медиите и репортерите да му позвънят лично.
Първият лауреат на Нобеловата награда за физика е германецът Вилхелм Ръонтген през 1901 година за откритите от него X-лъчи, по-късно преименувани в негова чест рентгенови лъчи. Заедно с тазгодишните носители на наградата лауреатите на отличието по физика става 194.
Заради кризата наградата тази година е по-малка от предходните – 8 милиона шведски крони (около 1,2 млн. долара).
Вчера бе дадена първата награда от Нобеловата седмица. Отличието за медицина бе присъдено също на двама учени – Джон Гърдън и Шиния Яманака, за изследванията им за препрограмиране на стволови клетки.