Отидете към основна версия

1 737 8

Китай изстреля сонда за доставяне на почва от обратната страна на Луната

  • китай-
  • луна-
  • космос-
  • сонда-
  • почва

По план мисията трябва да продължи 53 дни

Китай успешно изстреля сондата Chang'e-6, която ще вземе проби от почвата от обратната страна на Луната и ще ги върне на Земята след по-малко от два месеца. Според Китайската национална космическа администрация (CNSA), ракетата-носител Long March 5 Y8 с лунната сонда на борда е изстреляна от сателитния център Wenchang на брега на южнокитайската островна провинция Хайнан.

37 минути след изстрелването втората степен на ракетата се отделя, изпращайки Chang'e-6 в определена трансферна орбита Земя-Луна с перигей от 200 км и апогей от около 380 хиляди км. След поредица от маневри сондата ще кацне в кратера Южен полюс-Ейткен Басейн на обратната страна на Луната, където трябва да събере 2 кг проби от лунни скали. Според плановете на CNSA за мисията са предвидени 53 дни.

За комуникация между сондата и Земята ще се използва изстреляният по-рано релеен спътник Queqiao-2, който ще позволи предаване на данни към наземни станции и обратно. Chang'e 6 се състои от орбитален модул, модул за връщане, спускаем модул и модул за излитане от Луната. Съобщава се, че лунната сонда е оборудвана със специална камера за кацане, панорамна камера, инструмент за спектрален анализ на минерали и инструмент за анализ на структурата на лунната почва.

Извличането на проби от лунна почва ще се извършва с помощта на сондажна платформа и роботизирана кофа. Сондата има на борда си и международни уреди, включително френския детектор DORN за измерване на концентрацията на газ радон и неговите разпадни продукти на повърхността на естествения спътник, италиански лазерен ъглов рефлектор, анализатор на отрицателни йони NILS на Европейската космическа агенция и ICUBE- Q малък сателит от Пакистан.

След като събирането приключи, пробите от лунната почва, запечатани в контейнер, ще бъдат доставени от модула за изкачване в лунна орбита, където ще се скачат с орбиталния апарат. След това превозното средство за връщане ще достави пробите на Земята, кацайки в северен Китай, в автономния регион Вътрешна Монголия.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.

Свързани новини