Макар че Apple в крайна сметка се отказа от амбициозния си проект за автомобил, сътрудничеството с BYD дава представа за стремежите на компанията към електрически превозни средства и усилията ѝ за разработване на батерии. Експертният опит на Apple в областта на усъвършенстваните батерии и управлението на топлината е трябвало да се съчетаят с производствените умения на BYD и технологията на LFP клетките, за да се създаде силно персонализирана акумулаторна система, пригодена за планираните от Apple автомобили.
Въпреки че нито една от двете компании не потвърди официално съвместната разработка на батерии, BYD подчерта, че нейната технология „Blade battery“ е резултат от иновациите на собствените ѝ инженери. Източници обаче предполагат, че дизайнът на батерията „Blade“ е бил повлиян от знанията, придобити по време на сътрудничеството с Apple.
Целта на Apple е била да създаде акумулаторна система, която да увеличи значително пробега на нейните електрически автомобили, което е решаващ фактор за приемането им от потребителите. Компанията проучваше различни химически състави на батерии, включително никелови и алкални, и инвестираше много в проектирането и конструирането на батерийни пакети, за да увеличи максимално плътността на клетките.
Макар че сътрудничеството между Apple и BYD в крайна сметка не доведе до търговски продукт, то подчертава нарастващото значение на технологията на батериите в производството на електрически превозни средства и потенциала за иновативни партньорства между технологични гиганти и автомобилни производители.