Отидете към основна версия

2 706 19

110 г. от битката при Чаталджа! Поуките? Румен Дечев пред ФАКТИ (ВИДЕО)

  • румен-
  • дечев-
  • чаталджа-
  • битка-
  • история-
  • балканска война

Битката при Чаталджа е един елемент от трагичното събитие Балканска война, казва той

Снимка: Факти.бг

Много е важно да познаваме историята, но и да я осмислим. Историята не е съвкупност от факти, струпани на едно място, а е логиката, която съдържа в себе си тези факти. Смисълът на историята са поуките от историята. Но ние не можем да ги осмислим, ако не сме анализирали достатъчно задълбочено събитията. Има един афоризъм, че който владее историята, владее и бъдещето. Историческият процес е непрекъснат. Ако не съобразяваме днешната политика с поуките от историята, тя е обречена на провал. Битката при Чаталджа е един елемент от трагичното събитие Балканска война. А тази война представлява първата българска национална катастрофа.

Това обяви пред Лили Маринкова в студио ФАКТИ и предаването „Разговор“ Румен Дечев, политолог и председател на клуб „1 ноември“ по повод 110 години от битката при Чаталджа.

„Важно е да се разбере, но това не се анализира и прави, защо се стигна до тази национална катастрофа, кой я предизвика тази национална катастрофа? По най-елементарните патриотарски обяснения българската армия е патриотична, печели сраженията, но съюзниците ни предават… Все някой друг ни е виновен и се стига до този трагичен резултат. Какъв е той? Близо 90 000 жертви на войната – загинали и ранени. Много почернени семейства. Това е рязка промяна на геополитическата обстановка на Балканския полуостров“, обяви Дечев.

"След Балканската война картината се променя. Сърбия и Гърция нарастват териториално почти два пъти, а България си остава същата, но много травматизирана. България е трябвало да седи на страна, като това е бил съвет от руската дипломация. Не влизайте, не започвайте война. Целта е била да се постави един бараж на стремежите на Австро-Унгария да вземе Македония и пристанището в Солун. Засегнати са много сериозно български интереси и нашите правителства са склонни да действат в тази насока. Превръщането на този Балкански съюз във военна сила е с цел да се атакува Турция – Османската империя по онова време. Целта на Балканския съюз, както го замисля руската дипломация, е да се укрепи мирът. Русия смята, че един такъв Балкански съюз ще отрезви Австро-Унгария. Съюзът отива към стремеж за война в Турция и на подялба на Македония. България до този момент е отстоявала позицията, че трябва да се търси автономия на Македония. Това е записано и в българо-сръбската конвенция, когато се определят зоните. От другата страна е потенциалът на българската армия. Българската армия не е обута. Войната започва края на октомври, боевете при Чаталджа през ноември са при големи дъждове, студени дъждове. Бързо се изтощава армията ни физически. Жертвите от болести са повече от жертвите от битки. Избухва холера. Няма медицински служби. Представяте ли си... При обсадата на Одрин не ни достига артилерия. Това ни е един от конфликтите впоследствие със Сърбия, защото сме принудени да искаме помощ от сърбите. А след това се появяват претенции. Дори и армията ни да бе по-добре подготвена, по това време България е заобиколена от противници. Румъния струпва армия на границата и положението е много сериозни. Ако България наруши мира, Румъния иска Русе, Шумен и Варна – цяла Добруджа, а Австро-Унгария иска Македония. В тази ситуация трябва да си много внимателен. Всички знаят, че България ще излезе изтощена от този конфликт. Поначало това събитие за нас е обречено на провал“, казва още политологът.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 6 гласа.

Свързани новини