Отидете към основна версия

774 6

"Хизбула": Без ходове в услуга на Израел! Няма да се разоръжаваме

  • хизбула-
  • ливан-
  • израел-
  • бенямин ганц-
  • шин бет-
  • цахал-
  • хамас

Израел твърди, че разоръжаването на "Хизбула" е приоритет за сигурността и настоява, че оръжията на групировката извън контрола на ливанското правителство представляват пряка заплаха за неговата сигурност

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Въоръжената групировка "Хизбула" отхвърли решението на ливанското правителство да предостави на армията поне четири месеца за напредък по втората фаза на национален план за разоръжаване, съобщава "Ройтерс".

Групировката подчерта, че няма да приеме това, което счита за ход в услуга на Израел.

През август 2025 г. ливанският кабинет възложи на армията задачата да изготви и започне да прилага план за разоръжаване на всички въоръжени групировки под държавен контрол - стремеж, насочен основно към "Хизбула" след опустошителната ѝ война с Израел през 2024 г.

През септември миналата година кабинетът официално приветства плана на армията за разоръжаване на подкрепяната от Иран шиитска милиция, въпреки че не определи ясен срок и предупреди, че ограничените възможности на военните и продължаващите израелски удари могат да възпрепятстват напредъка.

Генералният секретар на "Хизбула" шейх Наим Касем вчера заяви, че "това, което ливанското правителство прави, като се фокусира върху разоръжаването, е голяма грешка, защото този въпрос служи на целите на израелската агресия".

Министърът на информацията на Ливан Пол Моркос заяви на пресконференция след заседание на кабинета, че правителството е взело под внимание месечния доклад на армията относно плана ѝ за контрол на оръжията, който включва ограничаване на оръжията в райони северно от река Литани до река Авали в Сидон, и му е дало четири месеца.

"Необходимият срок е четири месеца, който може да се подновява в зависимост от наличните възможности, израелските атаки и полевите препятствия", уточни той.

Депутатът от "Хизбула" Хасан Фадлалах заяви: "Не можем да бъдем снизходителни", което бе сигнал за отхвърлянето от страна на групировката на срока и по-широкия подход към въпроса за оръжията ѝ.

"Хизбула" отхвърли усилията за разоръжаване като погрешна стъпка, докато Израел продължава да атакува Ливан, а шиитските министри напуснаха заседанието на кабинета в знак на протест.

Израел твърди, че разоръжаването на "Хизбула" е приоритет за сигурността и настоява, че оръжията на групировката извън контрола на ливанското правителство представляват пряка заплаха за неговата сигурност.

Израелски представители казват, че всеки план за разоръжаване трябва да бъде изцяло и ефективно изпълнен, особено в райони близо до границата, и че продължаващата военна дейност на "Хизбула" представлява нарушение на съответните международни резолюции.

Израел заяви и че ще продължи действията за предотвратяване на окопаването или въоръжаването на враждебни лица в Ливан, докато трансграничните заплахи не бъдат премахнати.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 15 гласа.

Свързани новини