Над един милион души посрещнаха папа Франциск на церемония в Сеул. Папата обяви 124 южнокорейски мъченици за блажени.
Тълпи от поклонници се събраха по улиците, водещи към церемонията на площада, известен като мястото, където непокаялите католици били извеждани на показ преди да бъдат публично екзекутирани. Корейските католици са били подлагани на гонения почти до края на XIX-и век, предаде Al Jazeera.
124-те южнокорейски католици, които бяха обявени за блажени, са били убити през XVIII и XIX век, след като отказали да се отрекат от християнството. За католиците обявяването за блажен е последна стъпка преди обявяването им за светци.
"Техният пример има да каже много на нас, които живеем в общества, където редом до огромно богатство тихо нараства ужасяваща бедност, където викът на бедните се чува рядко, а Христос продължава да ни призовава да го обичаме и да му служим, като помагаме на нашите братя и сестри в беда", заяви папа Франциск.
За блажени бяха обявени смятаният за основател на корейския католицизъм благородник Пол Ин Джи-джун, убит през 1791 г., и 123 негови последователи. Католицизмът на Корейския полуостров не е бил въведен от западни мисионери, като на други места, а от светски интелектуалци, които са се запознали с християнството чрез ученията на йезуитите в съседен Китай.
Това е първата визита на глава на Римокатолическата църква в Южна Корея от 25 години насам. По време на посещението си папата се срещна със семейства на загиналите в корабокрушението на южнокорейски ферибот през април и отслужи първата си публична литургия в района.
Католиците са около 11 процента от 50-милионното население на Южна Корея, но броят им непрестанно расте. През 1980 г. са били 1,3 млн. жители, а през 2013 г. - 5,4 милиона. През последните 25 години ежегодно католицизмът приема по 100 хиляди южнокорейци.