За последните 5 години властите в Източна Европа, заедно с ФБР, са осуетили четири опита за продажба на радиоактивни материали на екстремисти от Близкия изток. Продавачите са банди, за които се подозира, че имат връзки с Русия, съобщава АП.
Последният известен случай е от февруари тази година, когато контрабандист предложил огромен запас от смъртоносна цезий като по-конкретно търсел купувач от групата Ислямска държава.
Престъпните организации, някои от които с връзки в приемствената агенция на руското КГБ, въртят процъфтяващ черен пазар на ядрени материали в Молдова, казват следователите.
Въпреки успешните акции на властите бизнесът с незаконни ядрени материали продължава да се развива.
Проведени са секретни операции, включително с хора под прикритие. В един от четирите случаи следователите са стигнали съвсем близо до реален купувач от Близкия изток на средства за масово унищожение.
Молдовската полиция и съдебните органи споделят следствени преписки с АП в опит да насочат международното внимание към опасния ядрен черен пазар. Според молдовските власти разпадането на сътрудничеството между Русия и Запада означава, че ще стане много по-трудно да се проследи от къде контрабандистите прекарват части от огромното хранилище на радиоактивни материали на Русия - неизвестно количество от които сега са на черния пазар.
"В епохата на Ислямската държава е особено ужасяващо да има реални контрабандисти на ядрени бомби, които създават връзки с реални купувачи", коментира Матю Бън, професор в Харвард, който е бил начело на тайно проучване за администрацията на Клинтън относно сигурността на ядрения арсенал на Русия.