Десетки хиляди сирийски бежанци са се отправили към турската граница, за да избягат от ожесточените боеве, които се водят край град Алепо, съобщават властите и активисти, цитирани от Би Би Си.
Турският премиер Ахмет Давутоглу заяви, че над 70 000 души може би са тръгнали към границата, докато една от групите за мониторинг, която следи ситуацията в Сирия заяви, че броят на бежанците е около 40 000.
В района на най-големия сирийски град Алепо, сирийската армия, подкрепена от руските въздушни удари, предприе мащабна офанзива срещу бунтовниците.
По време на дарителската конференция в Лондон, Давутоглу каза, че: "сега 10 000 нови бежанци чакат пред вратите на Килис (граничен град в Турция), заради въздушните бомбардировки и нападенията срещу Алепо."
Той добави, че 60 000 - 70 000 души "от палатковите лагери в Северен Алепо се движат в посока Турция."
Давутоглу не пропусна да осъди участието на Русия в Сирия, като заяви, че Москва и сирийското правителство на президента Башар Асад са виновни за военните престъпления в страната. Москва и Дамаск многократно са отхвърляли подобни обвинения.
Междувременно Русия обвини Турция, че подготвя нахлуване в Сирия.
Говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков заяви, че Москва "има основателни причини да подозира, че Турция се готви усилено за военна инвазия" в Сирия. Той добави, че Русия вече е представила "неопровержими видео доказателства" за турски военни удари в Сирия. Анкара не е коментирала публично твърдението.
В четвъртък стана ясно и, че Саудитска Арабия също е готова да изпрати войници в Сирия, за да се сражават с бойците на Ислямска държава.
Всяко наше решение, ще трябва да бъде одобрено от лидерите на водената от САЩ коалиция по време на срещата в Брюксел през следващия месец, заяви саудитският бригаден генерал Ахмад бин-Хасан ал-Асири пред АП.
Предложението на Саудитска Арабия бе приветствано от американския министър на отбраната Аш Картър, който заяви, че ще обсъди въпроса с министъра на отбрана на Саудитска Арабия в Брюксел следващата седмица.
По данни на Сирийската обсерватория за човешките права, около 300 хиляди души са изолирани в Алепо, след като правителствените сили отрязаха главния път към града. Тежките сражения доведоха и до замразяване на мирните преговори в Женева.