Отидете към основна версия

719 1

ЕК засилва контрола върху националните бюджети

  • ек-
  • еврозона-
  • бюджет

Разпоредбите ще важат само за страните от Еврозоната

Европейската комисия предлага засилване на наблюдението на страните от Еврозоната, които ще трябва да я информират предварително за проектобюджетите си. Това става ясно от подготвени документи, представени от Франс прес, цитирана от БГНЕС.

Председателят на Комисията Жозе Мануел Барозу и еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен трябва да представят мерките днес по обед наред с изследване за целесъобразността на друг противоречив въпрос – еврооблигациите.

Разпоредбите, които важат само за държавите от Еврозоната, ще се добавят към приетите неотдавна мерки от ЕС за засилване на бюджетната дисциплина. Те предвиждат по-лесното и бързо налагане на финансови санкции на държавите с прекомерни разходи.

Ако новите предложения бъдат приети, всички държави от Еврозоната, ще трябва да представят проектобюджетите си на Комисията и на Еврогрупата, обединяваща министрите на финансите на 17-те държави от Еврозоната, през есента преди изпълнението на бюджета.

ЕК и Еврогрупата ще могат да ги оценят, преди да влязат в сила, и ЕК може да поиска да бъдат ревизирани, ако не отговарят на Пакта за стабилност и растеж. Този механизъм забранява дефицит над 3% от БВП. Националните бюджети трябва да бъдат изработени въз основа на прогнози, осъществени от независими органи.

Страните, срещу които вече е задействана процедура за прекомерен дефицит, ще бъдат подложени на още по-засилен контрол. Те трябва да дават редовна информация на Комисията по мерките, които вземат за коригиране на положението по време на бюджетния процес, т.е. и при изпълнението на бюджета.

ЕК ще може да налага „второ четене“ в националните парламенти или поправки, ако е необходимо. Максимална степен на контрол, приближаваща се до попечителство, е предвидена за най-нестабилните страни в Еврозоната, които се възползват от програма за външна помощ като Гърция, Португалия и Ирландия. А страните с най-сериозен риск за финансова нестабилност ще бъдат поставени под „строго наблюдение на Комисията в сътрудничество с Европейската централна банка (ЕЦБ)“.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини