Британски подводници са уязвими на хакерски атаки, алармира „Гардиън“, позовавайки се на базиран в Лондон мозъчен тръст. В доклада се посочват слабости на подводниците с ядрена програма „Трайдент“.
Тези плавателни съдове са уязвими на кибер атака, която може да бъде с „катастрофални“ размери и да направи ядрения арсенал на британците безполезен.
В доклада от 38 страни се посочва, че успешна хакерска атака може да неутрализира оперативните способности на подводниците, да доведе до загуба на човешки животи, и до дори катастрофална размяна на ядрени бойни глави.
Британското министерство на отбраната нееднократно е подчертавало, че операционните системи в британските подводници са защитени от хакери, когато плават в открито море, защото нямат връзка с интернет.
Но авторите на доклада от Британско-американския съвет по информационна сигурност са скептични относно тези твърдения. Експертите посочват, че през голяма част от времето подводниците не са изпратени на мисия, а са закотвени за поддръжка и обслужване. Така например, докато са във военноморската база „Клайд“ в Шотландия, те могат да станат жертва на хакерски удари.
В доклада пише още, че чувствителните кибер системи на програмата „Трайдент“ не са свързани с интернет, но това не важи за другите системи на подводницата, сред които тези за ядрения арсенал и ракети.
Авторите на доклада посочват, че ако британците искат защитени в ерата на кибервойната, то трябва да подсилят защитните си системи.
В момента Великобритания разполага с четири подводници с ядрен арсенал. Флотът обяви, че ще модернизира бойната си мощ. Модерните подводници обаче ще бъдат приведени в бойна готовност чак през 2030 година.