1 Ноември, 2024 11:49 950 14

Най-силна югоносталгия изпитват сърбите

  • сърбия-
  • балкани-
  • сърби-
  • носталгия-
  • югославия

81 процента от хората в Сърбия смятат, че разпадането на Югославия е било грешка

Най-силна югоносталгия изпитват сърбите - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Югоносталгията все още е силна сред страните от пост-югославското пространство, където повечето граждани виждат повече вреда, отколкото полза от разпадането на Югославия, показва проучване, проведено от „Галъп“, съобщи сайтът на Радио и телевизия Черна гора (RTCG), предаде БТА.

Според анализа на социологическата агенция най-силна носталгия изпитват сърбите, като 81 процента от хората в Сърбия смятат, че разпадането на Югославия е било грешка.

На това мнение са 77 процента от гражданите на Босна и Херцеговина, 65 процента от гражданите на Черна гора, както и 61 процента от гражданите на Северна Македония. Словенците съжаляват по-малко за Югославия – 45 на сто от тях, както и 23 процента от хърватите, докато само 10 процента от жителите на Косово съжаляват за разпада на Югославия, съобщава RTCG, позовавайки се на проучването.

Социалистическа федеративна република Югославия (СФРЮ) съществува от края на Втората световна война през 1945 г. до нейното разпадане през 1992 г. Федерацията се състоеше от днешните независими републики Босна и Херцеговина, Черна гора, Хърватия, Северна Македония, Словения, Сърбия и Косово, като последната държава и до днес не е призната от Сърбия и други страни по света.

СФРЮ беше страна на самоуправляващ се социализъм, с еднопартийна представителна система, планова икономика и специфична система на работническо самоуправление.


Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 честен ционист

    18 11 Отговор
    Сърбите са с най-ниско Ай-Кю от народите на бивша Югославия.

    Коментиран от #5, #9

  • 2 ГанЯ

    9 9 Отговор
    Ми обадете се на Путин да ви направи една тридневна сво !
  • 3 Бивша Югославия

    22 4 Отговор
    беше привилигирована в следвоенния соц. лагер. Не участваха във Варшавския договор, в СИВ, бяха наистина с отворени граници, работеха в чужбина за валута и си живееха царски - пазаруваха с валута у нас и казваха, че им е много евтино. А ние си стояхме охранявани с АК47/74 да не избягаме от соц-рая. Казваха, че са необвързана държава дори бяха основатели на тази организация. Боготворяха Тито защото виждаха какво става в "приятелските" на СССР държави. Сега им се стои на три стола - ЕС, Русия, Китай - е, няма как.

    Коментиран от #8

  • 4 Оня с лопатата

    10 12 Отговор
    Аз съм българин и също смятам, че беше грешка. Терористичен САЩ дойдоха, водени от традиционното си мото "разделяй и владей" и обърнаха Балканите наопаки! Който не слуша, го разпарчетосват, убиват, изтриват от лицето на земята. Проливат кръв все едно е вода, човешкият живот за тях не струва пукната пара или струва толкова, колкото на една домашна хлебарка! А ние... цяло чудо е, че все още област Кърджали е в границите ни.
  • 5 Скопие

    9 5 Отговор

    До коментар #1 от "честен ционист":

    А колкав е твојот коефициент на интелигенција?
  • 6 Перо

    8 5 Отговор
    Имат югоносталгия, защото можеха да работят като гастербайтери на запад и бяха ръководната република в СФРЮ, от 60-те години. Тито не можеше да им осигури работа и препитание и отвори границите. Интересно защо не дават колко процента са югоносталгиците в Косово? Също не подлежаха на съд или депортиране от СФРЮ за престъпления, извършени в чужбина, според Конституцията. За внесени валутни /девизни/ средства в държавата, им плащаха 10% лихва! Купуваха си къщи и коли от заработеното, само в чужбина, иначе имаше вечна бомбастична инфлация и динарите бяха като вестници, в милиони! Имаше внос на всичко от Запада. Военната служба им беше 500 дни! Разпокъсано селско стопанство на малки частни парцели! Единственото нещо, което ги крепеше беше работа и живот в чужбина! Не знам за какво друго е тази носталгия!
  • 7 Тредстоун

    4 1 Отговор
    Кои точно съжаляват ... , тия на по 30 години ли ... ,3 годишно магаре девет години с овцете ... То и тук така , на по два петъка човечета са най върлите комунисти ... човечета които и в казарма не са били са най големите разбирачи по войните.... , абе само шрот
  • 8 мдаа

    6 5 Отговор

    До коментар #3 от "Бивша Югославия":

    Да ти кажа честно и тук в България не беше лошо, в сравнение със сега ! Тая демокрация Ни върна със 100 години назад !
  • 9 100% гениите

    4 2 Отговор

    До коментар #1 от "честен ционист":

    от Косово са с по-високо IQ, прочути учени и интелектуалци са все пак, а и много работливи. Или ти не ги броиш за държава? Относно това, че само отворените граници ги крепели и за това е югоносталгията - дали ако беше така, югославяните щяха да се връщат обратно в страната си? Доколкото ми е известно стоките им са били с по-добро качество от нашите например - дрехи, електроника, курортите им също. От това, което се е титулували някога като социализъм/комунизъм никъде не са живели по-добре обикновени хора от бивша Югославия. Една Словения, която е с най-добър стандарт от всички страни от бившия Втори свят (ако въобще мястото на Югославия е там), има 45% югоносталгия. А там живеят по-добре от вече половината страна на Запад. Трябва да говори нещо това, и едва ли е само, че тогава някои са били на 20г. А сърбите да не ги мислим, стандартът им е с много малко по-нисък от нашия, все още не са се циганизирали толкова, малките им градчета и селата изглеждат живи на фона на 90% от нашите, и загубиха по-малко млади хора, много по-задружни са, държавата им като Югославия поддържа отношение и със Запада, и с Изтока. Та да не гледаме в техния двор, да си видим нашия.
  • 10 Перо

    4 1 Отговор
    През соца, носталгията на сърбите и другите носталгици беше в обратна посока, към СФРЮ. Търсиха законни и незаконни начини за доходи в чужбина и бързо се връщаха у дома. В чужбина имаше безброй югославски клубове, особено в ГФР, Австрия и Скандинавските страни, които редовно се посещаваха от турбо-фолк певци и всяка вечер се събираха и разпускаха техните сънародници. Имаха специално предаване /два пъти седмично/, по радио Белград за работниците в чужбина “Вечерас заиедно”. Много юго-звезди се осигуриха с пенсии от чужбина, защото непрекъснато сноваха там, като Шабан Шаулич, пенсионер от Австрия /лека му пръст/. Не знам, дали сега са по-добре сърбите, след като вече не могат да работят на Запад! Може би за това да има носталгия по онова време, иначе бомбастичната инфлация правеше цените различни сутрин и на обяд и бяха в милиони! Идваха у нас редовно да купуват с пити кашкавал и продаваха западни ширпотребни стоки у нас! Много хора се занимаваха с черна търговия, даже нашите митничари ги плашеха и шегуваха с “Велики претрес”!
  • 11 ........

    2 3 Отговор
    Няма и никога да има такава прекрасна държава Югославия .
    Дори името и е красиво : Юг и славяни .
    Най доброто от двата свята на социализма и демокрациятта .
    Здрави закони и ценности от социализма и свободно движение от демокрацята .
    Тито е бил гений да създаде такава федерация и е нормално хората да изпитват носталгия след "демокрацията " която ги заля .
  • 12 Трол

    2 0 Отговор
    На македонците е най-мъчно, но не си го признават.
  • 13 Македонец в космоса

    1 0 Отговор
    Сърбите са тумор който трябва да се реже и гори
  • 14 ТПК "Гумени Цървули"

    1 0 Отговор
    Естествено, че ще съжаляват. Както руснаците съжаляват за СССР. Чувстваха се "велики" и ограбваха "съюзните колонии". Но те им го върнаха. В бившите републики на СФРЮ и СССР, отдавна има собствен политически елит, който, дори и да е близък до Сърбия или Русия, както "Батката", няма никакво намерение да става владетел на "провинция". Така, че напъните на Кремъл и мечтите на Белград, ще си останат неосъществени и ще приключат с пълен провал.
Новини по държави: