Пълната свобода на придвижване на работници от Румъния и България ще се отложи за още две години, съобщи пресцентърът на германското правителство. Това означава, че българските и румънските граждани ще се нуждаят до 2014 г. от разрешение за работа.
Няколко часа по-рано българското министерство на труда и социалната политика, съобщи, че Германия е отворила трудовия си пазар за българи, като след това се коригира, че страната е приела значителни облекчения за български работници.
Германското правителство отбелязва, че са въведени и някои облекчения за работна сила от България и Румъния. От началото на 2012г. от разрешително за работа няма да се нуждаят граждани с висше образование, които извършват квалифицирана дейност по съответната специалност, тези, които желаят да продължат професионалното си обучение в Германия, сезонни работници, които имат право да работят до 6 месеца в една календарна година.
Остава в сила пълната забрана за наемане на българи и румънци в три сектора - строителство, почистване на сгради и вътрешна декорация.
В съобщението на германското правителство се подчертава, че Германия се възползва от възможността, отбелязана в присъединителните договори на България и Румъния, да ограничава трудовия си пазар за техните гражданите.
Берлин обяснява, че е наясно, че трябва да изпрати мотивирано искане до Европейската комисия, за да спре достъпа до трудовия си пазар. Причините за ограниченията правителството на канцлера Ангела Меркел посочва в икономическата и обществената ситуация в Германия, както и тази на пазара на труда.
"Докато на трудовия пазар в Източна Германия има два пъти повече безработни, отколкото в западните части на странта, пълната свобода на придвижване на работници от Румъния и България трябва да бъде ограничавана особено в този регион", продължава съобщението.
Срокът на действие на ограничителния режим за работа на българи и румънци в ЕС приключва на 1 януари 2012 година. След това ограниченията могат да бъдат продължени от дадена страна най-късно до 1 януари 2014 година единствено след изпращането на ясна аргументация до ЕК, че това решение е свързано с доказано отрицателно въздействие върху местния трудов пазар от наемането на българи и румънци.
Десет страни от ЕС все още налагат трудови ограничения: Австрия, Белгия, Германия, Италия, Холандия, Люксембург, Малта, Франция, Великобритания и Ирландия.
Преди дни се разбра, че Белгия по всяка вероятност ще отмени ограниченията за достъп до своя трудов пазар за работници от Румъния и България от 1 януари 2012 г. Това е станало ясно, след като и последната провинция Фландрия, противопоставяща се на отмяната на ограниченията, оттегли ветото си.