Споразумение между Китай и Ватикана породи сериозна опозиция в църковните среди, съобщи CNN.
Според временното споразумение Ватикана ще признае назначенията на епископи, направени от китайските власти. Това става докато китайската народна партия често преследва различни религиозни групи в страната.
Смята се, че в Китай има около 6 млн. католици, като те може и да са повече.
Със споразумението папа Франциск иска да разшири влиянието на католическата църква и да достигне до възможно най-широки групи по целия свят.
Според опозицията обаче споразумение с китайския тоталитарен режим е неприемливо.
Китайските епископи не се назначават от папата. Това е ключов спор с Китай от 1951 г. насам.
„Това споразумение ще е опасен прецедент за различни религии. Мисля, че ще има натиск за представителите на Ватикана“, заяви представителят на Амнести Интернешънал за Китай Патрик Пуун.
Все още не са ясни подробностите около споразумението. Китайските държавни медии обаче показват широка подкрепа към него.
„От една страна има някаква радост, защото нещо се случва. От друга хората са притеснени, защото много въпроси остават неразрешени. Много епископи изчезнаха в ръцете на полицията. Това трябва да се промени“, заяви представителят на медиите на Ватикана отец Бернардо Кервелера.
На този етап споразумението ще е само временно, като и двете страни ще могат да се оттеглят от него. Ватикана в се още проучва начини за повече международна подкрепа за църквата.