Отидете към основна версия

2 926 3

Най-новата иранска провокация

  • иран-
  • ракета-
  • сащ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Техеран се похвали, че е започнал да изработва копие на американския дрон, свален миналата година над Иран. Дори това да е истина, иранският самолет ще успее да направи най-много едно кръгче около блока, казват експерти, цитирани от „Дойче Веле”.

Генерал Амир Али Хаджизаде, началник на въздушно-космическото командване към Гвардейците на ислямската революция, обяви, че ирански експерти са анализирали структурата на американския безпилотен самолет RQ-170 "Sentinel", който бе свален миналата година над Иран, и са започнали да изработват негово копие. Тогава САЩ признаха, че такава машина е изчезнала в Иран, но посочиха, че иранците трудно ще се доберат до някакви данни поради предохранителните мерки за ограничаване на разузнавателната стойност на такива летателни апарати, опериращи на вражеска територия.

Доказателствата на Иран

Техеран твърди обаче, че ирански учени извличат успешно данни от паметта на плячкосания самолет. За доказателство ген. Хаджизаде цитира някои подробности, като например това, че през октомври 2010 година самолетът е минал на технически преглед в Калифорния, а месец по-късно е бил изпратен с мисия в Кандахар, Афганистан. На Техеран било известно също и това, че само две седмици преди да бъде ликвидиран Осама бин Ладен, същият американски дрон бил изпълнявал мисия в Пакистан.

Разузнавателен самолет от същия вид бил участвал и в самата операция, при която лидерът на Ал Кайда беше убит. "Ако нямахме достъп до софтуера и хардуера на самолета, как щяхме да знаем тези подробности?", попита иранският генерал.

Западни експерти смятат за малко вероятно иранците да са се добрали до технологията на RQ-170. И то не само защото този вид разузнавателни самолети разполагат с технология за намаляване на възможните щети при загуба на самолет. А най-вече заради това, че Иран не е достигнал съответното технологично ниво на развитие.

Не е изключено иранците да научат нещо повече за използвания материал и да обогатят конструктивните си познания. Но е малко вероятно те да разчетат софтуера, който е от ключово значение за летателните качества и всички останали функции на разузнавателния самолет. Списание Шпигел цитира Саша Ланге от фирмата-производител на разузнавателния самолет ЕМТ, който казва: "Не вярвам инженерите на Техеран да успеят да изработят негово копие".


Други страни биха се справили по-добре с тази задача

Иранците дори не разполагат със система от сателити, която насочва RQ-170 "Sentinel". "Което ще рече, че в най-добрия случай те ще могат да се надяват само на едно кръгче около блока", допълва Ланге. Да не говорим за това, че Техеран не познава задвижваните с лазерна технология двигатели, нито има задълбочени познания за технологията "Стелт", която прави обектът невидим за радарните установки. Накратко - за да започнеш да произвеждаш копия на такъв самолет, не е достатъчно само да го разглобиш на съставните му части и да ги проучиш задълбочено.

Други страни биха се справили по-добре с тази задача. Така например има опасения, че иранците биха могли да разменят добитата информация от пленения американски самолет срещу руска или китайска ядрена и ракетна технология.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини