Украинската делегация, изпратена на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), напусна демонстративно масата за преговори, след като беше дадена възможност Русия да се върне в рамките на организацията, съобщи „Гардиън”.
Решението на Съвета дойде след гласуване, завършило със 118 на 62 гласа за участие на Москва. Така Русия получи достъп в ПАСЕ след 5-годишно прекъсване. През 2014 г. Кремъл беше осъден да плаща 28 млн. лири годишен внос към Съвета на Европа заради конфликта в Украйна и анексирането на Крим. Тогава Москва реши да бойкотира асамблеята, а през 2017 г. спря и да плаща таксата. Русия пък даже заплаши преди време да напусне организацията, в която членуват 47 страни, ако не ѝ бъдат възстановени правата да гласува.
Основното притеснение на европейските органи е обикновеният руски гражданин да не загуби правото си да обжалва пред Европейския съд по правата на човека при случаи на репресии и злоупотреби от страна на полиция, прокуратура и други органи. Всяка година съдът отрежда на Русия да плаща милиони евро компенсация. Активисти предупреждават, че евентуално напускане на разговорите от руска страна ще има негативни последици върху правоприлагането и в затворите, предаде Би Ти Ви.
Украинските делегати заявиха, че участието на Русия в подобни заседания показва слабост на Европа и неспособност да бъде овладяна Москва. „Нашият народ проля кръв, за да опази животите ви. Ние спряхме агресора на границата. Дадохме възможност за нова визия на Европа. Това са фалшиви ценности, принципи и двойни стандарти”, коментираха гневно украинските представители.
В критиките се включи и новоизбраният президент на Украйна Володимир Зеленски, който сподели, че е разочарован от решението на институцията. Външният министър на Русия Сергей Лавров обясни, че страната ще плати дължимото, когато правата ѝ бъдат върнати. Президентският говорител Дмитрий Песков коментира, че това не е политическа победа, а такава на здравия разум.