Горските пожари в Амазония са подпалени от неправителствени организации, обяви президентът на Бразилия Жаир Болсонаро, с което още повече засили напрежението по темата, предаде БГНЕС.
Хаштагът „Моли се за Амазония” (#PrayforAmazonas) стана един от най-бързо набиращите скорост в целия свят с 250 000 туита, след като се появиха кадри от големи пожари в екваториалните гори в Бразилия. Официалната статистика сочи, че в Бразилия е имало 73 000 горски пожара от началото на 2019 г. Това е най-големия брой от 2013 г. Повечето от пожарите са били в Амазонската джунгла. В Бразилия горските пожари не са необичайни по време на сухия сезон, който приключва в края на октомври и началото на ноември.
Световният фонд за дивата природа (WWF) твърди, че повишеният брой на пожарите е резултат от засиленото изсичане на горите в Амазония, които се считат за ключови за забавянето на промените в климата. „Исторически, в този регион, използването на огън е директно свързано с обезлесяването. Това е една от техниките за премахване на дърветата", казват от WWF в писмено становище.
Жаир Болсонаро, който е обвиняван за изсичането на горите и наскоро уволни шефа на агенцията, която следи процеса, отговори на удара с контраобвинения. „Престъпните действия на НПО-та, които искат да фокусират вниманието върху мен и срещу правителството на Бразилия са виновни за пожарите. Това е война, пред която сме изправени", каза Болсонаро.
„Огънят беше подпален на стратегически места. Всички индикации са, че те са отишли да снимат и са подпалили пожарите. Това мисля аз", допълни президентът. Коментарите на Жаир Болсонаро идват, докато Бразилия е домакин на регионална среща за борба с промените в климата, преди големия конгрес по темата в Чили през декември.