Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа военния бюджет за 2020 г., който включва средства за „противодействие на Русия“, санкции срещу „Северен поток-2“ и военна помощ за Украйна, предава РИА Новости.
Общо 738 млрд. долара са отпуснати за нуждите на Пентагона (през 2019 г. бюджетът е 716 млрд. долара). Документът обаче традиционно е не само за разпределение на средствата, но и инструмент за оформяне на политически решения.
Бюджетът също така предполага отпускането на 300 мил. долара за помощ на Украйна и създаването на космически сили.
В бюджета се съдържа клауза за налагане на санкции срещу съдове, полагащи тръбопроводи „Северен поток-2“ и „Турски поток“ на дълбочина над 30 метра.
Държавният секретар и министърът на финансите трябва в рамките на 60 дни от влизането в сила на документа да представят своите предложения за това по отношение на кого да въведат такива санкции пред съответните комисии на Конгреса.
Както по-рано предупреди сенатор Ранд Пол, тези санкции ще засегнат швейцарската компания Allseas, която се занимава с почти цялото полагане на газопровода в морския участък, а също така и италианската Saipem. Освен това ще бъдат санкционирани и представителите на компании от Австрия, Германия, Холандия, Франция, Финландия и Швеция.
Авторите на документа не пренебрегнаха и закупуването от Турция на руските ракетни системи С-400. Бюджетът съдържа забрана за прехвърлянето в Анкара на американските изтребители F-35, техните компоненти и технологии, въпреки факта, че Турция е пълноправен участник на програмата и вложи в нея повече от 1 млрд. долара.
Отмяната на тези ограничения ще последва само при условие, че Турция „няма да придобива С-400 или друго оборудване, материали и персонал, свързани с тези системи“. Тази позиция е дори по-тежка от изразените по-рано искания просто да се откаже от разполагането на тези системи за ПВО.
Според американските законодатели Анкара трябва да даде уверение, че повече няма да извършва такива покупки в бъдеще и че от 31 юли 2019 г. не е закупувала и не е получавала допълнителни оръжия от Русия, „което увеличава риска от компрометиране на възможностите на F-35”.