Отидете към основна версия

2 188 8

Ще има ли скоро ваксина срещу смъртоносния коронавирус?

  • коронавирус-
  • вирус-
  • китай-
  • зараза-
  • ваксина-
  • учени-
  • епидемия-
  • ебола

Учени работят усилено над ефективна ваксина срещу новия коронавирус

Снимка: БГНЕС/ EPA

Първата решителна стъпка към ефективна имунизация срещу новия коронавирус е направена: експерти от Китайския център за контрол и превенция на заболяванията успяха да изолират вируса и да анализират генетичната информация, обяви ръководителят на Института за вирусни заболявания Сю Уенбо, цитиран от агенция „Синхуа". Това се случва за първи път в историята: причинителят на заболяване, предадено от неизвестно животно на човек, да бъде толкова бързо открит и изолиран, а събраната информация да намери място в научни публикации в целия свят.

Вече се работи над ваксина

Учени в Китай, но също и в САЩ, Австралия и други страни, работят усилено над създаването на ефективна ваксина. Пред специализираното издание на Американската медицинска асоциация ръководителят на специално създадената към американския Национален институт по здравеопазване изследователска група Антъни Фаучи казва, че ваксините срещу два други опасни коронавируси – тежък остър респираторен синдром (SARS) и коронавируса на близкоизточния респираторен синдром (MERS) - могат да бъдат добра основа за разработване на ваксина и срещу новия вирус.

Изследователите използват научен метод, при който към напълно безобиден вирус, причиняващ настинка, се привнасят съставни части на коронавируса, за да бъде предизвикана имунна реакция. По подобен начин научна група от Университета в Питсбърг успява през 2003 година да създаде ваксини срещу три вируса.

Вирусът е силно приспособим

Сериозно предизвикателство пред създаването на ваксина обаче продължава да бъде адаптивността на вируса и способността му бързо да се променя. Така е било и със SARS. Експертите се опасяват, че една имунизация с протеин от външната обвивка на коронавируса може да доведе до ускоряване образуването на нови форми на вируса. Американските изследователи от групата на Антъни Фаучи се надяват до три месеца да са в състояние да тестват новата ваксина върху хора. Ако тестовете са успешни, имунизациите могат да започнат най-рано през лятото на 2020 година. Никога досега нов вид ваксина не е била разработвана по-бързо: намирането на ваксина срещу SARS, например, отне 20 месеца, през което време епидемията вече беше отминала.

Помагат ли лекарствата?

Много ще зависи и от това дали в случая могат успешно да бъдат приложени и някои познати антивирусни медикаменти. Антъни Фаучи например смята, че лекарства срещу ебола или ХИВ могат да помогнат. Китайските власти вече са поръчали големи количества от медикаменти против ХИВ. Срещу вируса могат да се използват и моноклонални антитела, които предизвикват реакция на имунната система.

Колко опасен е коронавирусът?

Дали имунизацията изобщо ще стигне до пазара зависи и от развитието на вируса оттук нататък. В момента китайските власти използват най-ефективния метод за ограничаване на заболяването – изолирането на пациенти и поставянето под карантина на цели градове. Досега от тези мерки са засегнати почти 60 милиона души, които са поставени под карантина. Само в народната република заразените вече са над 6 хиляди и Броят им продължава да нараства. Други 10 хиляди случая на възможно заразяване се проучват.

Междувременно и в Германия още трима души са се инфектирали, с което броят на пациентите достигна четирима. Всички те са служители на фирма от Бавария, голям поддоставчик на автомобилната промишленост. И четиримата пациенти са настанени и изолирани в една мюнхенска клиника.

За момента обаче новият коронавирус изглежда по-малко смъртоносен от Тежкия остър респираторен синдром, причинил смъртта на около 10% от всичките 8 хиляди души, които бяха засегнати от него. Сега болестта се разпространява бързо, но дотук тя е довела до летален изход основно при по-възрастни пациенти с хронични заболявания. Според вирусолога професор Марк Харис от Университета в Лийдс, смъртността при болните за момента е около 0,1%. Той включва в оценката си и пациенти, при които боледуването протича в по-лека форма, и които не стигат до болниците, поради което статистиката няма как да ги обхване.

Ако сметките на професор Харис излязат верни, тогава новият вирус вероятно ще се окаже не по-опасен от повечето сезонни грипове. Продължава обаче да не е ясно колко заразно е заболяването. Китайските здравни власти смятат, че приносителите на коронавируса могат да заразяват други хора, дори когато не показват никакви симптоми на заболяването. Това може да обясни защо епидемията се разраства толкова бързо, но междувременно лекари поставят под съмнение и това твърдение.

Автор: Фабиан Шмид

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания