Тайванското правителство изрази съжаление и силно недоволство в свое изявление по повод обвиненията от страна на генералния директор на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус, а именно, че Тайван участва в расистки кампании и атаки срещу него.
По време на пресконференция по-рано тази седмица в Женева Гебрейесус защити себе си и отговорът на СЗО на пандемията от коронавирус и каза, че в последните месеци е станал жертва на расистка кампания и заплахи, за които обвини островната държава.
На свой ред от Министерствона външните работи на Република Китай категорично отрекоха, като призоваха Гебрейесус незабавно да се извини и да даде обяснение за казаното.
Тайван е един от примерите за стабилна и работеща демокрация и осъжда всички форми на дискриминация. Расизмът и дискриминацията са несъвместими с демократичните режими и страната е наясно с това, доколкото нейните 23 милиона граждани са жертва на политическа дискриминация в глобален план.
„От години Тайван е изключен от международни организации и ние знаем по-добре от всеки какво означава да бъдеш дискриминиран и изолиран. Ако генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус устои на натиска от страна на Китай и дойде в Тайван, за да види усилията, които ние полагаме за борба с COVID-19, тогава вероятно ще осъзнае, че нашите граждани са истинските жертви на несправедливост и нелоялно отношение.“, заяви президентът на Република Китай Цай Ин-уен.
Припомняме, че именно Република Китай първа алармира СЗО за наближаващата заплаха още през декември миналата година. По това време Тайванският център за контрол на заболяванията научава от свои експерти в Ухан за атипичното респираторно заболяване, предаващо се от човек на човек, и се впуска в търсене на повече информация. Тайван прави опит да се свържа със секретариата на Агенцията за здравеопазване на ООН и единственият отговор, който получава от СЗО, е имейл, в който се казва, че предупреждението ще бъде сведено до знанието на експертите на организацията, но няма да бъде публикувано на вътрешния уебсайт, който служи като платформа за всички страни да споделят важна информация. Въпреки това и независимо от близостта си с Китай, страната успя да се справи в тази тежка ситуация, като заразените там бяха по-малко от 400, а починалите – едва шестима. Статистическите данни са категорично доказателство, че Република Китай може да служи като пример за световната общност, а вместо това по политически причини бива държана настрана.
В тази връзка ръководителят на СЗО бе критикуван за взетите от него решения да игнорира предупрежденията на Тайван, последиците от които в световен мащаб са пагубни, но няма доказателства, че Тайван някога е насърчавал или участвал в кампании, базирани на расистка основа, насочени срещу него.
Междувременно в отговор на продължаващото разпространение на епидемията от коронавируса островната страна стартира хуманитарни акции за дарение на 16 милиона медицински маски и други медицински консумативи на САЩ, Европа, Латинска Америка, Карибите, дипломатическите си съюзници и други страни, за което бе похвалена и получи силна признателност от страна на международната общност.
Превенцията и ограничаването на епидемиите надхвърлят националните граници и държавите не могат сами и поотделно да се борят с Covid-19. Силна защита срещу болестта може да бъде изградена само чрез взаимопомощ. Тайван призовава ръководителят на СЗО Тедрос Гебрейесус да преодолее политическите предразсъдъци и да покани страната да участва в Световната здравна асамблея като наблюдател, за да помогне за осъществяването на целта на СЗО - „Здраве за всички“.
Когато светът е изправен пред такава сериозна криза, фалшиви обвинения от страна на ръководителя на най-висшия световен здравен институт не биха помогнали, но говорят за проява на некомпетентност.