Единствената в света плаваща атомна топлоелектроцентрала „Академик Ломоносов“ бе въведена в промишлена експлоатация в Русия.
Проектът е на Концерн „Росенергоатом“, който е част от руската корпорация „Росатом“. Заповедта бе подписана от генералния директор на „Росенергоатом“ Андрей Петров след положителни заключения от „Ростехнадзор“ и „Росприроднадзор“. Според тях ПАТЕЦ напълно отговаря на действащите норми и правила, включително на санитарно-епидемиологичните, екологичните, пожарните и строителни изисквания и държавни стандарти.
„Проектът за изграждане на плаващата атомна топлоелектроцентрала в град Певек, в Чукотския автономен окръг, може да се счита за успешно завършен. Така „Академик Ломоносов“става единадесетата атомна електроцентрала в промишлена експлоатация в Русия и най-северната в света“, отбеляза Петров. ПАТЕЦ подаде първата си електроенергия в изолираната мрежа на Чаун- Билибинския енергиен възел на Чукотка на 19 декември 2019 година. Авторитетното списание POWER призна, че това е едно от шестте ключови събития на годината в световната атомна енергетика.
От момента на включването си в мрежата, ПАТЕЦ е изработила повече от 47,3 милиона киловатчаса електроенергия, а сега осигурява 20% от нуждите на Чаун- Билибинския енергиен възел. В бъдеще, след окончателното спиране на енергоблоковете на Билибинската АЕЦ, ПАТЕЦ ще стане основен източник на енергоснабдяване в Чукотка.
Единствената в света плаваща АЕЦ се състои от брегова инфраструктура и плаващия енергоблок „Академик Ломоносов“, който е с два реактора тип КЛТ- 40С с мощност от 35 мегавата всеки. Така електрическата мощност на плаващата централа е 70 мегавата, а топлинната мощност на съоръжението е 50 гигакалории на час. Плаващият енергоблок достига 140 метра дължина, ширината му е 30 метра, а водоизместването е 21 500 тона. Срокът на експлоатация е 40 години.