Турският народ не претендира за нищо чуждо, но и няма да отстъпи своето. Това заяви президентът на Турция Реджеп Таийп Ердоган в хода на реч в черноморската провинция Гиресун на 1 септември, предава „Анадолската агенция“.
„Няма да допуснем пиратство и бандитизъм в Егейско и Средиземно море. Нашата страна има най-дългата брегова ивица в Източното Средиземноморие и нека никой не се надява, че може да ограничи Турция в залива на Анталия. Анкара ще отстоява до последно правата си и тези на турците-киприоти“, заяви държавният глава.
По думите на Ердоган, някои страни, разчитащи на помощ от бивши колониални държави в конфликта с Турция, трябва да извлекат уроци от скорошната история.
Турция за пореден път удължи изследователската мисия на своя сондажен кораб Oruc Reis в Източното Средиземноморие, увеличавайки напрежението в региона. Работите по проучване за нефт и газ ще продължат до 12 септември. Съответното известие е отправено предишната вечер, 31 август, от командването на турските военноморски сили. „Оруч Рейс“ е защитен от специална турска флотилия. По-рано Анкара посочи крайния срок на мисията за 1 септември.
Решението беше взето от турската страна, след като миналия понеделник служители на Европейския съюз призоваха страните в разпалилия се конфликт към диалог с Анкара и в същото време поискаха да се въздържат от едностранни стъпки в Източното Средиземноморие.
Гръцкото външно министерство обяви удължаването на турската изследователска мисия незаконно и призова съседната страна да предприеме незабавни стъпки за деескалация на ситуацията и да продължи да работи за осигуряване на стабилност в региона, съобщава "Фокус".
Франция се присъедини към военни учения с Италия, Гърция и Кипър в Източното Средиземноморие от 26 до 28 август. По-рано военното ведомство на най-голямата държава в Западна Европа обясни, че три френски многофункционални изтребители Rafale и една фрегата с хеликоптер на борда са станали част от съвместни маневри.
По-рано Гърция и Турция обявиха военни учения в Източното Средиземноморие, в района между Кипър и Крит. Турция претендира за някои морски зони съгласно споразумение, което подписа с либийското Правителство на националното съгласие (ПНС) през ноември 2019 г.
През август Гърция и Египет сключиха собствено споразумение за делинеация на техните изключителни икономически зони в Източното Средиземноморие, което доведе до засилена ескалация в региона. Гърция настоява, че има изключителни права да оперира в райони на Средиземно море, където Турция се опитва да проведе пробни сондажи в търсене на нови петролни и газови находища.
Анкара от своя страна се позовава на условията на споразумението, сключено с признатото от ООН либийско правителство в Триполи.