Световната здравна организация призна в петък, че използва филтри в своите акаунти в социалните медии, след като интернет потребители се оплакаха от цензуриране на техните съобщения в подкрепа на Тайван, но отрече мотивите за това да са политически.
Тазгодишното издание на Световната здравна асамблея започна тази седмица в Женева и тайвански интернет потребители съобщиха, че техните коментари, съдържащи думите „Тайван“ и „Китай“ биват блокирани в страницата на СЗО във Facebook. Разбира се, те намериха начин да „заобиколят“ забраната като започнаха леко да променят забранените ключовите думи, посредством използване на специални знаци и понятия, сред които „Мечо Пух“ – подигравателен прякор, чрез който назоваваха китайският лидер Си Дзинпин.
В отговор Министерство на външните работи на Тайван обвини СЗО в нарушаване на принципа за неутралност и в използването на „цензура“ с цел „заличаване на Тайван“.
По-късно СЗО заяви, че е коригирала настройките в акаунта си, за да позволи на потребителите отново да оставят коментари, съдържащи думите „Тайван“ и „Китай“, но е блокирала използването на „Мечо Пух“. Въпреки това, международният здравен орган защити позицията си и определи своите действия като „практическа мярка“ за справяне с интернет тролове, спам и фалшиви акаунти, генериращи злонамерено съдържание.
Говорителят на международният здравен орган Тарик Яшаревич заяви, че това са превантивни мерки, които имат за цел да елиминират вероятността от спам и злонамерени действия, особено във времена на пандемия, когато мнозина посещават страницата на Организацията, за да потърсят здравни насоки. „Екипът на социалните медии на СЗО използва същите инструменти, каквито използват всички онлайн модератори, включително филтри за съдържание“, каза той, като подчерта, че зад тези действия не се крият политически пристрастия.
Това е поредният раздор в отношенията между Световната здравна организация и Тайван.
Здравният орган към ООН се придържа към принципа „Един Китай“, а ООН не признава Тайван за държава.
През април тази година генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус обвини тайванските интернет потребители, че стоят зад расово мотивирана кампания срещу него. Това бе в отговор на нападките срещу Гебрейесус, че обслужва политическите интереси на Пекин. Припомняме, че именно Тайван първи алармира СЗО за наближаваща заплаха още през декември миналата година. По това време Тайванският център за контрол на заболяванията научава от свои експерти в Ухан за атипичното респираторно заболяване, предаващо се от човек на човек, и се впуска в търсене на повече информация. Тайван прави опит да се свърже със секретариата на СЗО и единственият отговор, който получава, е имейл, в който се казва, че предупреждението ще бъде сведено до знанието на експертите на организацията, но няма да бъде публикувано във вътрешния уебсайт, който служи като платформа за всички страни да споделят важна информация. В следствие на всичко това Гебрейесус и поверената му институция не предприемат никакви действия почти до края на месец януари тази година.
В допълнение островната страна твърди, че изключването ѝ от срещите и механизмите на СЗО са доказателство за погазване на основната цел на агенцията, а именно „Здраве за всички“, което вреди не само на тайванските граждани, но и на международната общност, доколкото Тайван доказано е първенец в борбата с коронавируса и може да сподели ценен опит и ресурси.