Светът преживява бързи, фундаментални трансформации на енергийните системи благодарение на новите технологии, развиващи се с ускорени темпове. Ядрената енергия очевидно ще бъде част от световния енергиен микс през следващите десетилетия, а делът ѝ, както и темпът на развитие, ще зависят от редица фактори като скоростта на иновациите в сектора, енергийните политики и механизмите за финансиране.
Учени от Държавния физико-енергиен институт в Обнинск разглеждат няколко сценария за развитието на ядрената енергетика в Русия през следващите 80 години. Докладът им е публикуван в списанието Nuclear Energy and Technology, което се поддържа от Националния изследователски ядрен университет (МИФИ).
Първият сценарий включва само реактори с топлинни неутрони. Другите два са двукомпонентни - със „своевременно“ въвеждане в експлоатация на реактори на бързи неутрони (базов сценарий) и забавеното им пускане. Резултатите от анализа за всички сценарии показват най-голям потенциал за двукомпонентна система. Дори опцията със забавено пускане в експлоатация на бързи реактори има по-голям потенциал, в сравнение с първия сценарий, защото по този начин ще се намали обема на отработеното ядрено гориво и ще се оптимизира използването на количествата естествен уран.