Отидете към основна версия

4 323 26

Хърватия ще влезе в Шенгенското пространство преди България и Румъния

  • шенген-
  • блокирани-
  • геополитика-
  • нелегална имиграция

Страната не е в същото положение като Румъния и България, които са блокирани и чакат да влязат в Шенген от години

Снимка: Shutterstock

Хърватия ще влезе в Шенгенската зона преди България и Румъния, уверява електронното издание на загребския ежедневник Vecernji List, като допълва, че страната е изпълнила техническите условия и очаква политическото решение, т.е. подкрепата на всички държави-членки на споразумението, съобщи агенция Фокус.

„Хърватия не е в същото положение като Румъния и България, които са блокирани и чакат да влязат в Шенген от години, и – както се очертава - нашето заявление за влизане в Шенгенската зона няма да бъде взето в пакет с тяхното“, отбелязват от редакцията.

На фона на съобщенията, че влизането на Хърватия в Шенгенската зона може да бъде включено в дневния ред през втората половина на годината, по време на председателството на Словения в Съвета на ЕС, местни и чуждестранни дипломатически източници определят политическата ситуация като „предпазливо оптимистична“, а шансовете – като „много добри“.

Има две причини, за които не се говори публично и които дават предимство на Хърватия и я отделят от дуото България-Румъния, чието влизане е блокирано от години от Франция и Германия. Има много спекулации дали влизането на Хърватия ще бъде обвързано в пакет с тяхното и дали ще бъде отложено за неопределено време, но това не би трябвало да се случи. Причината е почти банална и се отнася до географията и геополитиката.

Накратко: Хърватия не е физически зависима от основния „генератор“ на нелегална миграция. Ако България и Румъния се присъединят към Шенген, се установява пряка, непрекъсната връзка между турската граница, откъдето идват нелегалните мигранти, и останалата част от ЕС.

Следователно, докато тези две държави не са в Шенген, Гърция като член на ЕС е изолирана и няма физическа връзка с останалите, а шенгенският режим се свежда до летища и морски пристанища.

Контролът върху въздушния и морския пътнически трафик е лесен, но в ситуация, в която нелегален мигрант пресича турската граница и навлиза в Гърция, а България и Румъния са членове на Шенгенското споразумение, той би могъл да стигне където пожелае в рамките на ЕС без контрол.

Друга причина, която също няма да бъде казана публично, е туризмът, отбелязва изданието.

В момента, твърдят събеседниците на изданието, няма сериозна съпротива срещу влизането на Хърватия в Шенгенското споразумение, но повечето държави-членки казват, че първо трябва да се преразгледа цялостната концепция за зоната.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: