Отидете към основна версия

3 188 35

82-годишната Уоли Фънк, която излетя с Безос в Космоса

  • джеф безос-
  • уоли фънк-
  • космос-
  • ракета-
  • вселена-
  • наса-
  • космонавтка

Тя е най-възрастният човек, летял в Космоса

Снимка: Wikipedia

В хола на 82-годишната Уоли Фънк седи най-богатият мъж на планетата - милиардерът и основател на "Амазон" Джеф Безос. Но не това е най-важното. За възрастната жена много по-важно е какво ѝ казва той. А именно: че Фънк може да се качи с Безос на ракетата му "Ню Шепърд" и да се отправи към Космоса. "Това е най-хубавото нещо, което някога ми се е случвало", казва Фънк и прегръща милиардера.

60 години по-късно мечтата ѝ се сбъдва

Никой не е чакал за това толкова дълго, колкото Уоли Фънк. Тя е най-възрастният човек, летял в Космоса. През 1961 година, когато е на 21, Фънк решава да стане космонавтка. Движението за правата на жените тепърва прохожда. Едва 1/4 от американките работят, а равните възможности все още са блян. Но за Фънк това няма значение. Тя се записва в програма, която цели да разбере дали жените могат да издържат на същите условия в Космоса като мъжете. По време на един от тези тестове трябва да пълзи в тъмен резервоар с вода, разказва тя в интервю за C-Span. "Всичките ти сетива там ичзеват", спомня си Фънк. "Но трябва да лежиш възможно най-дълго. Счупих рекорда с повече от десет часа."

"Летенето е мъжка работа"

Учените не очакват такива резултати. Джон Глен - първият американец, извършил орбитален космически полет, е трябвало да издържи само една трета от това време. Много тестове доказват, че жените са точно толкова добре квалифицирани да бъдат космонавти, колкото мъжете. Но въпреки това НАСА не ги наема. Летенето е "мъжка работа". Така казва самият Глен при изслушване в Конгреса през 1962 година. Нито една от жените, участвали в програмата, не излита в Космоса. "Можехме да го направим", казва Уоли Фънк. "Само да ни бяха позволили. Едно куче успя, една маймуна успя. Мъже успяха. Жените също могат". Но са нужни още 20 години, докато НАСА позволи на жена да излети.

През цялото време Фънк продължава да тренира упорито - например в тестова центрофуга. Там кандидатите са завързани за стол и са завъртани все по-бързо в кръг, за да се симулира изстрелването на ракета. Но за разлика от мъжете, Фънк не е снабдена с така наречения G-Suit, вид помощен костюм, който помага за кръвообращението. Фънк е принудена сама да създаде костюма си. "Обадих се на майка ми", спомня си тя. "Мамо, нуждая се от най-гадния ти корсет и еластичния ти колан за корем." Със своя самодеен костюм, Фънк издържа в крайна сметка теста с впечатляващи резултати. Кандидатства за НАСА четири пъти, но така и не бива приета. Причината е, че няма инженерно образование. След това пък се оказва твърде възрастна за агенцията.

Най-опитният член на екипа

Летенето обаче остава нейна тръпка и тя става пилот. Днес Уоли Фънк притежава разрешително за пилотиране на всичко възможно - освен за космически кораб. Тя е прекарала близо 20 000 часа във въздуха. Сега, на 82 години, най-после се сбъдва най-голямата ѝ мечта. Днес (20 юли) Уоли Фънк е излетяла вероятно със скритото задоволство, че няма друг в екипа, който да знае толкова много за летенето, колкото тя.

Автор: Франциска Хопен

Поставете оценка:
Оценка 5 от 7 гласа.

Свързани новини