Само един от всеки 10 членове на Световния икономически форум (СИФ) очаква глобалното възстановяване да се ускори през следващите три години, сочи анкета сред близо 1000 бизнесмени и правителствени и академични лидери. Само един от всеки шестима е оптимист по отношение на световните перспективи, предава Ройтерс.
В годишния доклад за рисковете на СИФ, представен във вторник, изменението на климата е посочено като опасност номер едно, а ерозията на социалното общуване, кризите в препитанието и влошаването на психичното здраве са определени за рисковете, които са се повишили най-много от началото на пандемията.
"Световните лидери трябва да се обединят и да възприемат координиран подход с участието на множество заинтересовани страни, за да се справят с непрестанните глобални предизвикателства и да изградят устойчивост в навечерието на следващата криза", заяви Саадия Захиди, управляващ директор на Световния икономически форум.
Екстремните климатични условия се смятат за най-големия риск в света в краткосрочен план, а провалът на действията в областта на климата - в средносрочен и дългосрочен план (от две до десет години), показва проучването.
В доклада се посочват и четири области на нововъзникващи рискове - киберсигурност, хаотичен преход към нов климат, миграционен натиск и конкуренция в космоса.