Отидете към основна версия

1 032 6

Механизъм срещу дискриминацията договори българо-македонската работна група по икономика

  • механизъм-
  • дискриминация-
  • българо-македонска-
  • работна група

Даниел Лорер подчерта, че заедно с македонския си колега са единодушни, че двете държави трябва да си помагат за постигането на необходимия икономически растеж

Сн.: Министерство на иновациите

На проведеното първо заседание на българо-македонската работна група за икономика, търговия и иновации беше договорено създаването на механизъм срещу дискриминацията на инвеститорите. Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, който оглави българската делегация, заяви, че механизмът цели премахване на бариерите. Това съобщават от ведомството.

„Настояваме да няма спекулации. На най-високо икономическо ниво да се заяви, ако някоя от страните има оплаквания, че е дискриминирана. Това да бъде чуто, за да се реагира по възможно най-бързия начин. Ако една българска компания иска да инвестира, а ѝ се бави разрешителното за строеж, това веднага да бъде съобщено и да започне да се решава проблемът. При най-малкото съмнение за дискриминация и неравнопоставено третиране от страна на централната власт, да се даде сигнал, който да бъде проследен на най-високо политическо ниво, което би било гаранция за бъдещата успешна работа“, подчерта министърът.
Министърът на финансите на РС Македония Фатмир Бесими добави от своя страна, че идеята има за цел премахването на дискриминацията и подаване на сигнал, ако инвеститор има проблеми с бюрокрацията.

„Практиката показва, че не всичко в документите се изпълнява. Ако подобни възможни проблеми се прехвърлят по-бързо на най-високо ниво, тогава реакцията за отстраняването им ще бъде по-бърза“, каза Бесими.

Даниел Лорер подчерта, че заедно с македонския си колега са единодушни, че двете държави трябва да си помагат за постигането на необходимия икономически растеж. Лорер помоли за разбиране и търпение от страна на обществеността, подчертавайки, че позицията на бизнесът е от изключително значение.

„Разбираме нетърпението, но е важно процесите да се движат заедно. Дайте ни още време да чуем и бизнеса, за да имат програмите максимален ефект. Именно той най-добре знае какво е състоянието от двете страни на границата“, подчерта българският министър.

По време на срещата двете делегации са обсъдили конкретни проекти в областта на земеделието, стартъп индустрията, финансовите инструменти, европейските фондове, икономическото развитие и подобряването на стандарта на живот.

На среща на работната група със стопанските камари се очаква да представят своите виждания и предложения за развитието на бизнес сътрудничеството между България и РС Македония. "Целта е да се осъществяват дейности, пряко свързани с реалната икономическа активност на пазара", добави македонският министър на финансите Фатмир Бесими.

Относно интереса на България да инвестира в железопътна инфраструктура Даниел Лорер отговори, че София вече е заявила колко са важни за нея самолетните, железопътните и шосейните връзки със Северна Македония и общото икономическо развитие. Бесими коментира още, че конкретните проекти в областта на жп връзките и транспорта ще бъдат обсъдени от работната група по инфраструктурата.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: