Руската агресия срещу Украйна и наложените от Запада санкции водят до увеличаване на инфлацията в Русия. Как се отразява всичко това на населението? Опозиционерите около задържания противник на режима Алексей Навални направиха справка за ръста на цените на основните храни в Москва от началото на февруари досега.
"Тук виждате колко са се увеличили цените на най-предпочитаните продукти и можете да се уверите, че агресивната политика на руското ръководство засяга всекиго в страната", отбелязват от проекта на Навални. Някои от увеличенията наистина са драстични. Лукът например е поскъпнал през последните седмици с 84 процента, зелето с 64, захарта - с 52. Картофите струват с 37 на сто повече, отколкото преди инвазията, нарязаният бял хляб - с 29 на сто.
"С всеки следващ ден ставаме по-бедни"
"Войната на Путин срещу Украйна засяга и Русия. Икономиката на страната е рухнала и скоро дори и най-насъщните храни ще станат дефицитни", пише на сайта, в който са публикувани данните. По информация на руската статистическа служба "Росстат" само за един месец - от февруари до март - цените са се увеличили със 7,6 процента, което представлява най-големият ръст от януари 1999-а насам. За една година - в сравнение с март 2021-а - ръстът на потребителските цени е 16,7 процента.
Прогнозата на виенския Институт за международни икономически сравнения, цитирана от ntv, е за инфлация от 30 процента тази година. Като особено потърпевши от нея ще бъдат хората с по-ниски доходи. "От години плащаме за имперските амбиции на Путин", заявяват хората от групата на Навални. Голям ръст в цените вече бе предизвикан от анексията на Крим. Инфлацията расте по-бързо от средните доходи, "което означава, че всяка година - а сега вече всеки ден - ставаме по-бедни".
Наред с инфлацията Русия е застрашена и от тежка рецесия. По данни на Сметната палата, правителството в Москва очаква спад от десет процента в брутния вътрешен продукти.