Отидете към основна версия

2 779 44

Литва: "Ние можем да сме следващите"

  • литва-
  • нато-
  • русия-
  • война-
  • украйна

През последните години напрежението с Русия нараства

Снимка: БГНЕС/ЕРА

В началото на войната мнозина искат да избягат от Литва. Сега обаче те виждат, че руската армия е много по-слаба, отколкото са си мислели. И са готови да бранят страната си.

Огън! Тренировките по стрелба започват. Паулиус Лискаускас тренира от три години. Положението никога не е било толкова тревожно, казва той пред ДВ. "Исках да се присъединя към Литовския стрелкови съюз още през 2014 година, когато Русия анексира Крим и подбуди войната срещу Украйна. Руската държавна пропаганда още тогава бе набелязала Литва. Което за нас значеше: ние може да бъдем следващите."

В тренировките по стрелба заедно с Паулиус Лискаускас участват още десетина мъже и две жени - едната е съпругата му. Двамата са облечени със защитните униформи на Литовския стрелкови съюз - паравоенно образувание, поддържано от държавата. Съюзът е един вид допълнителна армия и включва литовци, които редовно правят стрелкови тренировки и са готови да влязат в бой при необходимост.

Паравоенно образувание със съмнителни традиции

Стрелковият съюз има дълга история и спорна репутация. Създаден в началото на 20-и век в рамките на борбата за независимостта на Литва, по време на Втората световна война той си сътрудничи с нацистите. След присъединяването на Литва към СССР бойците се борят като партизани, някои стават жертви на режима на Сталин. След обявяването на независимостта на Литва в началото на 90-те години обединението се възражда. От началото на войната в Украйна насам интересът към него расте все повече. Паулиус Лискаускас е доволен, че е един от неговите 14 000 членове.

Семейството на Паулиус Лискаускас живее в район, който би бил особено застрашен в случай на война срещу Русия - т.нар. Сувалкски коридор. Тази ивица земя, която свързва Литва с Полша, е разположена между руския ексклав - област Калининград - на северозапад и съюзничката на Русия - Беларус - на югоизток. Става дума за само 65 километра линия по въздух, но територията е много важна, защото е единствената връзка по суша на балтийските държави с останалите партньори от НАТО. Мнозина в региона се опасяват, че Москва би могла да затвори тази връзка и се отнасят с дълбока враждебност към Русия.

Такова е отношението към Русия и на Паулиус Лискаускас, който по професия е адвокат. Но той прави разделение между руската политика и обикновените хора в Русия: "Имам руски клиенти, с които продължавам да поддържам контакти. Изобщо не изпитвам лична омраза към тях, в много по-голяма степен към тяхната държава и руската държавна пропаганда."

Точно тази омраза виждат и руснаците, които пътуват от Москва към Калининград. Влакът им преминава през столицата на Литва Вилнюс. Те нямат право да слизат, но през прозорците виждат снимки от кървавата война и чуват въпроса: наистина ли подкрепяте руския президент Путин?

Войната в Украйна: страхът на литовците

Литва и Русия в продължение на 45 години са заедно част от СССР. От 2004 година обаче Литва е член на НАТО. През последните години напрежението с Русия нараства.

Войната в Украйна е предупреждение, казва депутатът от литовския парламент Лауринас Касчюнас. В интервю за ДВ той изтъква, че Литва трябва да е подготвена по-добре за евентуална агресия от страна на Русия. "Имаме само няколко години да се подготвим. Затова имаме нужда от по-сериозно присъствие на НАТО като сигурен начин за възпиране."

В началото на войната жители на Литва искат да напуснат страната от страх. Но сега мнозина виждат, че руската армия е по-слаба, отколкото са си мислели, казва политологът Томас Янелиунас от университета във Вилнюс. "Подобни неща като войната в Украйна са добър урок за нас. Те ни осигуряват време за подготовка - украинците ни дават това време. Трябва да го използваме оптимално и да се подготвим", допълва Янелиунас.

А подготовката може да се извършва чрез стрелкови тренировки като тези, в които участва Паулиус Лискаускас. Той би се радвал в страната му да има повече натовски войници, но при необходимост е готов да се включи във войната заедно със съпругата си. "Трудно е да се говори за бъдещето. Живеем в трудни времена и никой не знае какво ще се случи утре. Затова е важно с малки стъпки, с патриотизъм да укрепим страната си."

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 30 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания