Руският президент Владимир Путин каза на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш в сряда, че приветства конструктивното сътрудничество с ядрения наблюдател МААЕ след посещението в украинската ядрена централа Запорожия, съобщиха от Кремъл, съобщава "Ройтерс".
Кремъл също коментира в своя прочит от телефонния разговор, че Путин и Гутериш са обсъдили сделка за износ на украинско зърно от черноморските пристанища, както и износ на руски храни и торове, цитира news.bg.
Гутериш коментира в сряда, че е разговарял с Путин за разширяване на наскоро сключена сделка, която отвори черноморските пристанища на Украйна за износ на зърно.
Путин заплаши да ограничи това, което е известно като Черноморска инициатива за зърно, след като бе подписана през юли, за да облекчи глобалната хранителна криза. Откакто първият кораб отплава по сделката на 1 август, повече от 120 кораба са превозили над 2,5 милиона тона селскостопански продукти през зърнения коридор.
Руският президент обвини Европа, че е взела почти всички храни, които се изнасят, въпреки че ООН каза, че около 30% са летели до страни с ниски и по-ниски средни доходи, включително два кораба, наети от Световната продоволствена програма за Африканския рог и Йемен.
Трети кораб, нает от организацията, се товари, за да отиде в Джибути, докато четвърти ще пристигне, за да отиде в Афганистан.
Гутериш каза, че по време на разговора си с Путин в сряда сутринта лидерите са обсъдили увеличаване на обхвата на сделката, включително тя да обхваща износа на руски торове по същия канал.
"През 2022 г. нямаме липса на храни, имаме проблем с разпределението", каза той пред репортери в централата на ООН в Ню Йорк. "Ако не нормализираме пазарите на торове, ще имаме проблем през 2023 г."
Гутериш каза, че вече има доклади от Западна Африка и други части на света, че тази година отглеждането на култури е по-малко, отколкото през 2021 г., като каза, че това е "причината, поради която силно призовавам да се премахнат всички пречки пред износа на руски торове, които не са, повтарям, че не подлежат на санкции".
САЩ и съюзниците наложиха множество санкции на Русия заради войната ѝ срещу Украйна, но Вашингтон многократно е твърдял, че икономическите санкции не засягат износа на руски торове.