Отидете към основна версия

2 191 16

Европа посяга на горите си заради енергийната криза

  • европа-
  • дърводобив-
  • дърва-
  • огрев-
  • цени

Изправени пред нарастващите цени на енергията и възможни прекъсвания на електрозахранването, много правителства на ЕС разхлабват правилата за дърводобив

Източник: БГНЕС

Изправени пред нарастващите цени на енергията и възможни прекъсвания на електрозахранването, много правителства на ЕС разхлабват правилата за дърводобив и насърчават хората да горят дърва за отопление на домовете си. Според общоевропейска кампания за защита на природата това означава катастрофа за и без това уязвимите гори в Европа, пише европейската редакция на американския вестник "Политико".

Неправителствени организации и учени предупреждават, че консумацията на повече дървесина за гориво може да доведе до обезлесяване и да стимулира незаконна сеч, твърдение, което горската индустрия категорично отхвърля, цитира news.bg.

Изсичането на защитени гори за енергийна сигурност е "лудост" и "много, много разрушително", каза Каталин Родикс, активист за биологичното разнообразие от унгарския филиал на "Грийнпийс" и заяви, че горите в страната ѝ вече са били засегнати от екстремните горещини това лято.

Европейските страни са силно разделени относно ролята, която трябва да играят горите за постигане на екологичните цели на ЕС.

Активистите казват, че изсичането и монокултурните плантации могат да навредят на биоразнообразието и да затруднят постигането на целите, свързани с изменението на климата, тъй като сега горите са основният "консуматор" на въглерод в ЕС. Те също така отбелязват, че изгарянето на дърва освобождава много вредни замърсители на въздуха, включително фини прахови частици, които могат да причинят редица опасни заболявания.

Сега някои от най-залесените страни в Европа позволяват обезлесяването, за да смекчат удара от енергийната криза, и насърчават изгарянето на дърва за запазване на оскъдните енергийни ресурси като газ, дори ако това означава влошаване на защитата на горите.

"Тази година ще има значително изгаряне на дърва в Европа", каза Мартин Пиджън, борец за горите и климата в неправителствената организация Fern, който добави, че изгарянето вероятно ще бъде рекордно и че горите ги очаква "много, много мрачна зима.

Представител на Европейската комисия каза, че Брюксел е "наясно" с медийни съобщения, предупреждаващи за потенциално увеличаване на обезлесяването в страни като Унгария, но не може да потвърди, че има "значително увеличение на сечта" и има някаква връзка между това и енергийната криза.

Сеч за пестене на газ

Въпреки че обезлесяването не се е увеличило в Швеция и Финландия, проблемът е остър в Централна и Източна Европа.

В Румъния, където повече от половината население вече отоплява домовете си с дърва, правителството постави таван на цените на дървата за огрев, за да намали сметките за електричество. Организацията с нестопанска цел WWF предупреждава, че тази мярка може да доведе до увеличаване на незаконната сеч. Румъния вече беше подложена на санкции от страна на ЕС за това, че не успява да спре незаконната сеч в своите защитени гори по програмата " Натура 2000".

Според съобщения в местните медии в Словакия през лятото вече е регистриран ръст на незаконната сеч и кражбите на дървен материал.

Унгария, която е силно зависима от руския газ, през август отмени забраните, опазващи защитените гори от сеч. Говорител на Европейската комисия каза, че новото унгарско законодателство "потенциално може да наруши правилата на ЕС" и че Брюксел "ще следи отблизо прилагането на тези нови разпоредби от Будапеща".

Латвия разреши изсичането на млади дървета, а Министерството на околната среда на Литва поиска от държавната горска компания да увеличи сечта, за да подпомогне доставките на дървесина за отопление в страната.

Естонското правителство се противопоставя на призивите на индустрията за увеличаване на дърводобива. "Поради политическа нерешителност сечта в естонските гори не се е увеличила от началото на военната фаза на конфликта в Украйна", каза Хенрик Вааля, генерален директор на Асоциацията на естонската горска и дърводобивна промишленост. "Но като се има предвид ситуацията, това може да се окаже полезно и необходимо."

В Полша "много хора" секат дървета, за да си набавят достатъчно дърва за зимата, каза Пьотр Сергей, говорител на неправителствената организация Polish Smog Alert. Фактическият лидер на страната Ярослав Качински миналия месец призова хората да "горят почти всичко, разбира се, с изключение на гуми и подобни вредни неща", за да се стоплят на фона на задаващия се недостиг на въглища, който може да засегне около два милиона полски домакинства.

Неправителствените организации посочват, че активната сеч води не само до изчерпване на горите, но и сериозно влияе върху увеличаването на замърсяването на околната среда. Това е така, защото ако дървесината бъде изгорена малко след отсичането, тя все още съдържа много влага и освобождава повече токсични частици, казва Юдит Сегьо от унгарска екологична организация.

За и против сечта

Но индустриалните групи в горската индустрия настояват, че страховете на активистите са неоснователни.

"Отоплителните елементи - пелетите - се произвеждат главно от отпадъци от дърводобивната промишленост. Тъй като това е вторична биомаса, тя не засяга устойчивостта на горите", каза Ирене Ди Падура, политически директор на индустриалната асоциация Bioenergy Europe, добавяйки, че "биоенергията никога не е била и никога няма да бъде бъдещ двигател за увеличаване на добива на дървесина."

Хенрик Вааля твърди, че тъй като нискокачествената дървесина "може да се използва за замяна на изкопаеми и руски горива, увеличената сеч трябва да се разглежда като потенциално решение, а не като проблем. Замяната на стари гори с млади изкуствено засадени масиви в дългосрочен план също ще бъде от полза за улавянето на въглерод което е жизненоважно за борбата с изменението на климата."

Проблемът няма да изчезне, предупреди Мартин Пиджън от неправителствената организация Fern.

Известно обезлесяване е "неизбежно", докато правителствата не предприемат необходимите стъпки за намаляване на потреблението на енергия като цяло, като инвестиране в по-добра изолация на дома и термопомпи. Но трябва да се избягва насърчаването на енергийните компании да произвеждат електричество от биомаса, тъй като това ще доведе до още по-голямо обезлесяване, каза той.

Като част от преразглеждането на Директивата за енергия от възобновяеми източници, Европейската комисия покани страните от ЕС да определят "преходни зони" за проекти за енергия от възобновяеми източници и да ги считат за "надделяващ обществен интерес".

Зелените евродепутати като Михал Визик от Словакия, член на либералната група Renew Europe, предупредиха, че съществуват рискове от увеличена сеч, тъй като биомасата се счита за възобновяем ресурс и настояват за промени в европейското законодателство.

"Страхувам се, че ако бъде одобрено, това може да провокира нахлуване на дърводобивната промишленост дори в силно защитени зони", каза Визик.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: