Отидете към основна версия

1 935 47

Ще активира ли Полша член 5?

  • полша-
  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • нато-
  • сащ

Член 5 е крайъгълен камък от учредителния договор на НАТО

Снимка: БГНЕС/ EPA

На територията на Полша, която е страна членка на НАТО, вчера много близо до границата ѝ с Украйна стана смъртоносна експлозия и САЩ и съюзниците им заявиха, че разследват непотвърдени съобщения, че взривът е причинен от заблудени руски ракети.

Взривът, който по данни на противопожарните служби, е убил двама души, породи опасения, че руската война в Украйна прераства в по-мащабен конфликт. Полските власти заявиха, че взривът е причинен от ракета, произведена в Русия, но руското министерство на отбраната отрече да има нещо общо с взрива. Ако се стигне до извода, че вината за експлозията е на Москва, може да се стигне до задействане на принципа на НАТО за колективна отбрана, известен като член 5-и, съгласно който нападение срещу една от страните членки на алианса се осъжда като нападение срещу всички и започват консултации за евентуален военен отговор.

Като възможна прелюдия към подобно решение обаче Полша първо поиска днес да бъде свикана среща на НАТО, на която да се обсъди член 4-и от договора, казаха европейски дипломати. Това е призив за консултации между съюзниците, отправен в условията на заплаха за сигурността, като член 4-и позволява да се отдели повече време, за да се реши какви действия да се предприемат. Следва справка за това какво гласи член 5-и и какво може да се случи, ако той бъде задействан.

Какво представлява член 5-и?

Член 5-и е крайъгълен камък от учредителния договор на НАТО – организация, създадена през 1949 г. с участието на американската армия като мощна опора най-вече за противопоставяне на СССР и сателитите му по времето на Студената война.

Текстът гласи: "Страните по Договора се договарят, че въоръжено нападение, предприето срещу една или повече от тях, в Европа или в Северна Америка, ще се разглежда като нападение срещу всички тях, вследствие на което те се договарят, че в случай на такова въоръжено нападение всяка от тях, упражнявайки правото си на индивидуална или колективна самоотбрана, признато в член 51 от Устава на Организацията на обединените нации, ще окаже помощ на нападнатата страна или страни по Договора, като незабавно предприеме, индивидуално и съгласувано с останалите страни по Договора, такива действия, каквито смята за необходими, включително употребата на въоръжена сила, за възстановяване и поддържане на сигурността в Северноатлантическата зона“.

Какво предвижда член 4-и?

Член 4-и гласи, че страните членки на НАТО "ще се консултират съвместно всеки път, когато по мнение на някоя от тях е възникнала заплаха за териториалната цялост, политическата независимост или сигурността на която и да е от тях“. Няколко часа след вчерашния взрив в Полша двама европейски дипломати заявиха, че Варшава е поискала среща на НАТО, на която да се проведат консултации съгласно член 4-и.

Как войната в Украйна би могла да доведе до прилагане на член 5-и?

Тъй като Украйна не е част от НАТО, през февруари руската инвазия не доведе до задействане на член 5-и, въпреки че САЩ и други участници в алианса веднага започнаха да предоставят военна и дипломатическа подкрепа на Киев. Експерти обаче отдавна предупреждават за опасността от разпространяване на конфликта в съседните страни на източния фланг на НАТО, което може да принуди алианса да реагира с военна сила.

Автоматично ли се задейства член 5-и?

Не. След атака срещу страна членка, останалите държави се събират, за да решат дали ситуацията отговаря на член 5-и. Няма определен срок на продължителността на тези консултации и според експерти формулировките в договора са достатъчно разтегливи, за да позволят на всяка държава сама да реши колко далеч да стигне в реакцията си срещу въоръжената агресия срещу друга страна.

Бил ли е задействан досега член 5-и?

Да. В миналото член 5-и е бил задействан един единствен път - заради САЩ в отговор на нападенията с отвлечени самолети срещу Ню Йорк и Вашингтон.

Какво казва Байдън за ангажиментите по член 5-и?

Макар и да настоява, че САЩ нямат интерес да воюват срещу Русия, президентът Джо Байдън казва от самото начало на руската инвазия, че Вашингтон ще изпълни ангажиментите си по член 5-и, за да защити партньорите си от НАТО.

"Америка е напълно готова да защитава заедно със съюзниците си от НАТО всеки сантиметър от територията на алианса. Всеки инч", заяви през септември Байдън в Белия дом.

МАТ СПЕТАЛНИК ОТ РОЙТЕРС

(БТА)

(Николай Велев)

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 19 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания