Японският премиер Фумио Кишида днес обеща да задълбочи съюза на страната си със САЩ в съответствие с обявената в края на миналата година от Япония нова стратегия за национална сигурност, в която страната се отказва от позицията си за самоотбрана пред лицето на нарастващото регионално напрежение, предаде Асошиейтед прес.
“Ние ще покажем на останалия свят още по-силен японско-американски съюз, който е крайъгълен камък за японската сигурност и дипломация“, каза Кишида на пресконференция. “Ние също така ще покажем нашето по-нататъшно сътрудничество за постигане на “един свободен и отворен Индо-тихоокеански регион.“
Съгласно новите си планове за сигурност и отбрана Япония сега купува стотици разработени от САЩ крилати ракети “Томахоук“, както и други крилати ракети с голям обсег, за да предотврати потенциални нападения и да изгради защита в Югозападна Япония на фона на нарастващото безпокойство заради ситуацията, свързана с Тайван. Японските медии казаха, че се очаква Япония и САЩ да обсъдят начина, по който ще си сътрудничат в случай на конфликт, свързан с Тайван.
По-рано днес Белият дом обяви, че Джо Байдън ще приеме японския премиер Кишида на 13 януари в Белия дом и двамата ще обсъдят въпроси, свързани с икономиката и сигурността, както и ядрената програма и програмата за балистични ракети на Северна Корея на фона на опасенията за възможен ядрен опит от страна на Севера. Теми за разговор между двамата ще бъдат и руската инвазия в Украйна, стабилността в Тайванския проток, изменението на климата и икономически въпроси, каза Карин Жан-Пиер, говорителката на Белия дом.
Двамата лидери се срещнаха вече веднъж, в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Бали, в Индонезия. Кишида също така ще посети Франция, Италия, Великобритания и Канада, за да се срещне с лидерите на тези страни по време на обиколка, която ще започне на 9 януари и ще продължи до 15 януари.
Освен за отношенията със САЩ на пресконференцията днес японският премиер засегна и други теми, като например намаляващата раждаемост в страната. Той също така обеща и да прокара своята политика на “нов капитализъм“, която според него ще генерира “добродетелен цикъл на растеж и разпределение на богатството“, благодарение на който ще може да има и стабилно увеличение на заплатите, които не са се променяли от десетилетия.