Японският премиер, Фумио Кишида, е получил покана да посети Украйна, съобщи говорител на японското правителство, цитиран от Руската служба на Би Би Си.
Поканата е връчена от ръководителя на кабинета на президента на Украйна, Андрий Йермак, на посланика на Япония в сряда, каза секретарят на кабинета, Хирокадзу Мацуно, на брифинг в Токио, цитира news.bg.
"Япония подкрепя гражданите на Украйна... и предприема подходящи стъпки като председател на Г-7 тази година", каза Мацуно.
Следващата седмица Кишида ще посети страни-членки на Г-7, включително Франция, Италия, Великобритания, Канада и Съединените щати. Лидерите на страните от Г-7 ще се съберат през май тази година в Хирошима.
По-рано тази седмица вестник Nikkei съобщи, че Япония възнамерява да покани украинския президент на срещата на върха.
За Токио, пише Nikkei, координирането на действията на Г-7 по отношение на Украйна е важна стъпка в подготовката за евентуален конфликт за Тайван, в който може да бъде въвлечена Япония.
Японските власти смятат, че в случай на конфликт на Китай трябва да бъде даден бърз и твърд отговор, заедно със Съединените щати и Европа, както беше направено по отношение на Москва след нахлуването на Русия в Украйна.
Припомняме, че Япония реши да удвои военния си бюджет. В Националната стратегия за сигурност се посочва, че Япония е изправена пред "най-тежката и сложна ситуация със сигурността" от Втората световна война насам. Правителството обаче обещава да запази ангажимента си към "политиката, ориентирана изключително към самоотбрана" и Япония "да не се превръща във военна сила".
В първата ревизия на японската отбранителна доктрина от 2013 г. насам се отбелязва, че противоракетната отбрана сама по себе си е недостатъчна за справяне със "значителното увеличаване на ракетните сили" на страни като Китай и Северна Корея.
За да укрепи значително своя отбранителен капацитет, Япония си постави за цел да увеличи годишния си бюджет за отбрана до 2% от БВП през фискалната 2027 г., която приключва през март 2028 г.
Япония отдавна е ограничила годишния си бюджет за отбрана на около 1% от БВП, или малко повече от 5 трилиона йени (36 милиарда долара).
На заседанието на управляващата Либерално-демократическа партия по-рано днес Кишида заяви, че правителството ще задели около 8,9 трилиона йени (около 65 милиарда долара) за бюджета за отбрана през фискалната 2027 г.