Международната организация за наблюдение на финансовите престъпления Financial Action Task Force (FATF) – „Работна група за финансово действие“, заяви в петък, че е извадила Мароко и Камбоджа от така наречения "сив списък" на страните, които са подложени на специален контрол за прилагане на стандарти за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Работната група за финансово действие е междуправителствена организация, която подпомага борбата срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, като определя глобални стандарти и следи за тяхното спазване от различните държави.
Одобрението на Мароко от Работната група в петък, 24 февруари 2023 г., в сърцето на Париж е силно послание към враговете на Мароко и техните говорители, по-специално към френските медии, чиято линия на поведение е уронването на престижа на Мароко, в услуга на окултни практики от друга епоха.
Това решение е в отговор на обвиненията на Европейския парламент срещу Мароко и на онези, които отказват да приемат, че под ръководството на крал Мохамед VI Мароко прави решителна и категорична крачка напред в своя поход към напредък, прозрачност и добро управление, което го отличава в съседство, затънало в архаизъм от друго време.
През последните години Мароко се стреми да укрепи правния си инструментариум в борбата срещу прането на пари. В този смисъл бяха приети няколко проектозакона, а институциите на страната укрепиха механизмите, предназначени за предотвратяване на подобни практики.
Тази победа на Мароко, отчетена от Работната група за финансово действие след оценка на съответствието на националната система с международните стандарти за борба с прането на пари и финансирането на тероризма, е и недвусмислен отговор на онези, които не могат да признаят напредъка, постигнат от Мароко в една регионална среда, затънала в анахронични практики.
Показателно е, че Южна Африка, безусловно подкрепяща Полисарио, сепаратисткото движение, подкрепяно и от Алжир и Нигерия, са включени от Работната група в сивия списък, което засилва наблюдението на тази страна по отношение на изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Действията на Мароко са съсредоточени върху съвкупност от законодателни, организационни, осведомителни и контролни мерки, прилагани от различните заинтересовани национални органи и институции, съгласувани с Националния орган за финансово разузнаване, в партньорство с юридически лица, подчинени на публичното или частното право.
Изваждането на Мароко от "сивия" списък на Работната група ще се отрази положително на суверенните рейтинги и тези на местните банки, което се приема също като знак за задължение на Кралството да укрепи националния механизъм против прането на пари и финансирането на тероризма в съответствие с развитието на международните стандарти в тази област,
Тази постъпка на Работната група се прибавя към много други международни класации на рейтингови институции, които поставят Мароко на челно място сред страните, в които може да се инвестира.
Тази важна стъпка ще укрепи и имиджа на Мароко и позиционирането му по време на преговорите с международните финансови институции, както и доверието на чуждестранните инвеститори в националната икономика.
Това решение затвърждава добрия избор, направен по отношение на икономическата политика на страната и потвърждава значимостта на мерките, предприети по отношение на управлението и фискалната прозрачност в съответствие с международните стандарти.
Чрез присъединяването на Мароко към много ограничения брой държави, които са показали положително развитие на своето законодателство и данъчни практики, Мароко засилва своята привлекателност и уверява инвеститорите в стабилния характер на своето законодателство и данъчно облагане.