Повече от половината деца (55 процента) искат да напуснат Румъния, като основните причини за това са възможностите за образование (26,3 процента), недоверието или неудовлетвореността от условията в страната (21,9 на сто) и събирането с роднини или приятели, които вече са в чужбина (5 процента). Това показват данните от проучване на неправителствената организация "Спасете децата", представено днес в Сената, съобщава агенция Аджерпрес.
Социологическото проучване "Познаване, значимост и зачитане на правата на децата в Румъния" е проведено върху представителна извадка на национално равнище от 1098 деца в периода ноември-декември 2022 г., с допустима грешка от плюс/минус 3 процента при 95 процента ниво на достоверност.
Анализирайки нивото на осведоменост на децата за рискови ситуации и разпознаването на ситуации на злоупотребата, въпреки че повечето деца (65 процента) могат да разпознаят злоупотребата, само едно от всеки три знае къде да потърси помощ и да се довери на това лице или референтна институция, разкриват още данните от проучването.
Анализът също така показва, че толерантността към ромите и лицата с физически увреждания се е увеличила, но толерантността към връстниците с психични проблеми е намаляла, като процентът на учениците, които биха се съгласили да имат съученик с психични проблеми, е намалял от 36,6 процента на 31,9 на сто.
В сравнение с 2013 г. процентът на учениците, които биха се съгласили да имат съученик от ромски произход, се е увеличил от 48,7 процента на 61,8 на сто, значително увеличение се отчита и при процента на учениците, които биха се съгласили да имат съученик с физически увреждания (от 39,8 процента на 60,2 процента), сочат още данните от проучването.
Най-високо е нивото на толерантност към децата бежанци, следвани с малка разлика от децата в системата за закрила, отбелязват авторите на изследването.
Източник: БТА