Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Китай да съдейства по въпроса за контрола във въоръжаването, предаде ДПА. Той заяви това във видеообръщение на конференция на алианса по въпроса във Вашингтон.
"Като глобална сила Китай има глобални отговорности", заяви Столтенберг. Той допълни, че Пекин също ще има полза от повишената прозрачност, предвидимост и сигурност на споразуменията за контрол във въоръжаването.
"Китай рязко увеличава ядрения си арсенал без каквато и да била прозрачност за капацитета му", заяви генералният секретар на НАТО. Столтенберг прогнозира, че до 2035 г. Китай ще разполага с около 1500 ядрени бойни глави.
Русия бе "най-директната заплаха за сигурността ни", каза той, но развоят на ситуацията с други страни като Китай, Иран и Северна Корея също е обезпокоителен.
"Трябва да запомним, че споразуменията за контрол във въоръжаването не са слкючени между приятели, те са сключени между противници", каза Столтенберг. Той допълни, че срив на международния ред за контрол във въоръжаването може да доведе до неограничено разпространение на оръжията за масово поразяване, а това крие изключително големи опасности.
Другата възможност, изтъкна генералният секретар на НАТО, е да се работи за подобряване на контрола във въоръжаването, което ще позволи да се намалят рисковете, да се укрепи взаимното доверие и светът да бъде по-сигурен.
"Няма да е лесно и няма да е бързо, но е жизненоважно да го правим", каза Столтенберг.
През февруари руският президент Владимир Путин съобщи, че временно се замразява участието на Русия в договора "Нов СТАРТ", сключен между нея и САЩ за контрол на въоръжаването с ядрени оръжия.