Международната общност трябва да се стреми към запазване на суверенитета, независимостта, единството и териториалната цялост на Сирия, заяви гръцкият министър на външните работи Никос Дендиас в приветствена реч по време на изнесено заседание с делегация от Сирия в Атина, предаде АНА-МПА специално за БТА.
Тези фактори съставляват основните принципи на външната политика на Гърция, добави той по време на срещата в Кавури, на брега на морето южно от Атина.
Войната в Сирия „се превърна в епицентър на сериозна хуманитарна криза и на незаконни военни интервенции от трети страни в разрез с международните закони, като същевременно станахме свидетели на възхода на терористични и престъпни мрежи“, каза Дендиас. Като страна, която се намира в непосредствена близост до Сирия и има много силни исторически връзки с нея, включително с местните християнски общности – Гърция е почувствала последиците от войната от първа ръка, отбеляза министърът. Гърция се опитва да помогне по всички възможни начини в хуманитарен аспект чрез усилията на ООН и при съгласуване с партньорите си от Европейския съюз.
В този дух, каза Дендиас, Гърция категорично подкрепя усилията на специалния пратеник на генералния секретар на ООН за Сирия Геир Педерсен.
„Влошаването на отношенията с Русия подчерта значението на арабските страни за енергийната и продоволствената сигурност на Европа. В резултат на това сътрудничеството ни с регионалните участници в играта се превърна в значим приоритет за Гърция, но също така, вярваме, и за Европейския съюз“, отбеляза гръцкият министър на външните работи.
Освен това, войната в Сирия подчерта необходимостта от защита на населението от значителни нарушения на правата на човека и на международното право като цяло, а Гърция предостави хуманитарна помощ за Сирия, а след катастрофалните земетресения – и за населението в Турция, каза Дендиас.
„От наша страна, от известно време работим за изграждането на рамка за сигурност в Близкия изток и Източното Средиземноморие“, изтъкна Дендиас, „рамка, твърдо основана на международното право и на принципа на добрите съседски отношения, където всички са поканени да си сътрудничат с нас, стига да се ангажират с тези принципи“.
Гърция и Република Кипър, например, са инвестирали в многостранно сътрудничество с ключови партньори като Египет, Йордания, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, Ливан, Палестина и Израел – механизми на сътрудничество, които „осигуряват добавена стойност за нашите общества, нашата околна среда и нашите икономики“, отбеляза той.
Дендиас също така отбеляза, че тъй като Сирия се намира в непосредствено съседство, ЕС носи особена отговорност по отношение на стабилността в Близкия изток, а „Гърция е решена да играе водеща роля в по-нататъшните инициативи за насърчаване на сътрудничеството между Европейския съюз и арабския свят“, споделяйки общата цел за мир в Сирия.
Изнесеното заседание за Сирия в Атина се организира от Европейския съюз със съдействието на гръцкото министерство на външните работи. В него участват специалните представители на държавите-членки на ЕС за Сирия.