Държавите от Европейския съюз във вторник дадоха окончателно одобрение на първия в света всеобхватен набор от правила за регулиране на криптоактивите във вторник, оказвайки натиск върху страни като Великобритания и Съединените щати да ги настигнат, предава Ройтерс.
Срещата на министрите на финансите на ЕС в Брюксел одобри правила, които бяха обсъдени с Европейския парламент, който даде одобрението си още през април.
Регулирането на криптоактивите стана по-спешно за регулаторите след колапса на крипто-борсата FTX.
"Последните събития потвърдиха спешната необходимост от налагане на правила, които ще защитят по-добре европейците, които са инвестирали в тези активи, и ще предотвратят злоупотребата с крипто индустрията за целите на прането на пари и финансирането на тероризма", каза Елизабет Свантесон, министър на финансите на Швеция , която е ротационен председател на ЕС.
Правилата изискват фирмите, които искат да издават, търгуват и защитават криптоактиви, токенизирани активи и стабилни монети в блока от 27 държави, да получат лиценз.
Крипто фирмите казват, че искат сигурност в регулирането, оказвайки натиск върху държавите да копират правилата на ЕС и върху регулаторите да излязат с глобални норми за трансгранична дейност.
Великобритания очерта поетапен подход, като се започне със стейбълкойн* активи и се разшири до необезпечени криптоактиви по-късно, но засега няма твърди срокове.
Съединените щати се съсредоточиха върху използването на съществуващите правила за ценни книжа за принудителни действия в сектора, докато решават дали да въведат нови правила по и това кой ще ги прилага.
Хестър Пърс, един от комисарите в американския регулатор на деривати CFTC, каза миналата седмица, че редица федерални и щатски власти се опитват да разберат каква надзорна роля биха могли да играят в крипто сектора.
*Стейбълкойн (stablecoin) е вид криптовалута, който е проектиран да има стабилна стойност, свързана със стойността на друг актив или валута. За разлика от други криптовалути, като например Биткойн, стейбълкойн се стреми да минимизира волатилността и колебанията в цената си.
Източник: News.bg