Не само като държава, приела Рамковата конвенция за защита на националните малцинства, но и според конституцията, като най-висш нормативен акт, Северна Македония е длъжна да зачита в пълна степен правата на етническите общности, сред които най-важните - правото на свободно изразяване, култивиране и развитие на своята етническа, културна, езикова и религиозна идентичност и национални особености, правото да създават институции за култура и изкуство и правото на преподаване на техния език на всички нива на образование. Това каза президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски на тържествената сесия на Комисията за връзки между общностите, проведена по повод 25-ата годишнина от влизането в сила на Рамковата конвенция на Съвета на Европа за защита на националните малцинства, съобщава БТА.
По думите на Пендаровски през последните 20 години въпреки множеството политически и икономически предизвикателства, пред които страната е била и все още е изправена, винаги е било отделяно необходимото внимание и ресурси за защитата на човешките права и свободи, но и е направена огромна крачка напред по отношение на правата на птедставителите на общностите в Северна Македония.
„Последният доклад на Съвета на Европа дава подробна и реалистична картина на ситуацията в Република Северна Македония. В него ясно се отбелязва, че е постигнат значителен напредък в правната защита на правата на лицата, принадлежащи към национални малцинства, особено в областта на борбата с дискриминацията. Беше отбелязан и голям напредък в използването на албанския език в страната, докато на политическо ниво стратегията „Едно общество за всички“ до голяма степен допринесе за приобщаващия профил и подход на културните политики и укрепването на междукултурния диалог”, посочи Пендаровски.
По думите му, все пак има „известно разминаване между законите и практическото прилагане на законодателството и политиките за националните малцинства”, сочейки като пример правната рамка за борба с езика на омразата и определяйки като незадоволително нейното прилагане, за това и езикът на омраза, особено в интернет пространството, също е посочен в доклада на СЕ „като особено предизвикателство”.
Въпреки всички проблеми в тази област, според Пендаровски е справедливо да се каже, че Северна Македония "е високо оценена не само в региона, но и в Европа по отношение на защитата на националните малцинства".
"Разбира се, за да поддържаме и подобряваме това ниво на действителни резултати в бъдеще, трябва да продължим да прилагаме ефективно стандартите на Съвета на Европа и да изпълняваме всички негови препоръки за незабавни действия, защото те идват от една наистина независима и безпристрастна институция с висока репутация", посочи Пендаровски.
Парламентът на Република (Северна) Македония ратифицира Рамковата конвенция на СЕ за защита на националните малцинства през 1997 г.