Полша представи на срещата на Европейския съвет план, наречен "Европа на сигурните граници", каза полският премиер Матеуш Моравецки, цитиран от полската новинарска агенция ПАП и БТА.
В изказването си в Брюксел след заседанието на Европейския съвет Моравецки заяви, че планът, който се състои от няколко точки, е бил приет положително по време на разговорите на пленарните заседания на срещата на върха.
Полският премиер каза, че Полша е представила плана в отговор на пакта на Европейския съюз за миграцията, на който Варшава се противопоставя.
Полша, заедно с Унгария, не са склонни да приемат пакта, който има за цел да обнови системата на ЕС за преместване на търсещите убежище.
Планът предвижда държавите членки да приемат квота от хора или, ако откажат да приемат бежанци, да плащат за издръжката на броя на търсещите убежище, които биха приели.
Варшава и Будапеща смятат, че планът нарушава националния суверенитет, и също така заявиха, че той само ще насърчи мигрантите да се преместват в Европа и по този начин ще подхрани трафика на хора.
Противопоставянето на плана, което постави Полша и Унгария в сблъсък с останалата част от ЕС, означава, че разговорите за миграцията на двудневната среща на върха са стигнали в задънена улица.
"Ето защо Полша представи плана "Европа на сигурните граници" - каза Моравецки вчера следобед. "Този план се състои от няколко прости точки, които всъщност срещнаха положителен отзвук по време на разговорите, в кулоарите на срещата и на пленарните заседания.
"Първо, увеличаване на инвестициите за охрана на външните граници на ЕС", каза полският премиер, като очерта основните точки на плана. "Второ, укрепване на (Европейската агенция за брегова и гранична охрана - бел. ред.) "Фронтекс", за да може тя да се бори с трафикантите на хора. Трето, противодействие на масовата миграция при нейните източници, т.е. в онези държави, в които днес страдат от последиците от голямото престъпление на колонизацията. Отговорна ли е Полша за това? Разбира се, че не. Ние не можем да отговаряме за греховете на другите" каза той.
"Ограничаване на социалните помощи за граждани на държави извън ЕС без специален статут, предоставен им като бежанци от страна, опустошена от война, например от Украйна, защото украинците имат такъв статут", допълни Моравецки.