Отидете към основна версия

2 083 57

Вашингтон: Ще накажем всяка провокация на Северна Корея

  • антъни блинкън-
  • пентагон-
  • северна корея-
  • ким чен-ун-
  • корейския полуостров-
  • ракета

Официален Пхенян заяви, че лидерът Ким Чен-ун лично е контролирал изстрелването на ракетата, която измина 1001 км на максимална височина от 6 648 км, преди да се разбие в Японско море

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви, че Вашингтон ще работи със съюзниците си за възпиране на "агресията" от страна на Северна Корея, ден след като Пхенян изстреля отново междуконтинентална балистична ракета, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.

САЩ и съюзниците им държат на общата отбрана "и правим всичко възможно да възпираме и да се защитаваме от всяка агресия", заяви Блинкън на срещата си с министрите на външните работи на Япония и Южна Корея в Джакарта. Той добави след срещата, че Пхенян е най-голямата заплаха за общата сигурност на трите страни.

Южнокорейският външен министър Пак Джин отбеляза, че тестът на новата балистична ракета е извършен точно в момент, когато регионалните сили се събират за преговори в Джакарта, където Северна Корея е изпратила свой представител. "Това, което прави Северна Корея, е в пълен разрез с очакванията на международната общност", подчерта Пак.

"Надявам се, че днешният ни тристранен диалог ще засили решимостта ни да отговорим твърдо и решително – без двусмислици, на продължаващите провокации на Северна Корея и да изпратим послание, че провокациите ѝ няма да останат ненаказани", добави той.

Северна Корея заяви, че лидерът Ким Чен-ун лично е контролирал изстрелването на ракетата, която измина 1001 км на максимална височина от 6 648 км, преди да се разбие в Японско море, съобщи официалната Корейска централна телеграфна агенция.

Пхенян отхвърли предложенията на администрацията на президента Джо Байдън за преговори, след като Ким успя да проведе исторически срещи на върха с бившия президент Доналд Тръмп.

Днес в Джакарта Блинкън призова страните от Югоизточна Азия да се обединят срещу това, което той нарече "принуда" от страна на Китай в Азиатско-тихоокеанския регион. "Трябва да отстояваме свободата на корабоплаването в Южнокитайско и Източнокитайско море и да поддържаме мира и стабилността в Тайванския проток", подчерта държавният секретар на САЩ.

С държавите от АСЕАН "споделяме визията за свободен, отворен, благоденстващ, сигурен, свързан и устойчив Индо-тихоокеански регион", добави той. "Това означава регион, в който страните са свободни да избират собствените си пътища и партньори, в който проблемите се решават открито, а не чрез принуда", подчерта той, намеквайки за Китай, отбелязва АФП. Засилва се напрежението между Китай и някои членове на АСЕАН, по-специално Виетнам и Филипините, недоволни от претенциите на Пекин за суверенитет над почти цялото Южнокитайско море.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 25 гласа.

Свързани новини