Отидете към основна версия

7 361 105

Войната в Украйна: Русия заграбва украинските суровини

  • украйна-
  • литий-
  • русия-
  • война-
  • ресурси-
  • суровини-
  • грабеж-
  • владимир путин-
  • руда

Украйна е известна в цял свят като "житницата на Европа". Но богатствата на страната се крият и под земята.

Снимка: Shutterstock

Рудите от Динпрорудне в Запорожка област в южна Украйна, които се добиват на дълбочина от около километър, са много желана суровина. Съдържанието на желязо в тях е над 60 процента. Преди войната мините в областта носеха на Киев чуждестранна валута на стойност около 200 милиона евро годишно. Голямата част от 4,5-те милиона тона от стратегически важната суровина се изнасяше за Словакия, Чехия и Австрия.

Но от лятото на 2022 г. всичко това е на пауза. Динпрорудне, работническият град, намиращ се на юг от пресъхналия вече язовир Нова Каховка, е окупиран от руските части. И стратегически важните ресурси вече се транспортират към Русия.

Без суровини няма и чуждестранни печалби

През 2022 г. износът на руди за металургията е спаднал с близо 60% на годишна база. Според данни на Украинската митническа служба стойността му вече е под 3 млрд. щатски долара. Част от този срив се дължи на руската окупация на регионите, където се намират мините. Експерти на канадския мозъчен тръст SecDev оценяват общата стойност на окупираните украински суровинни находища на около 12 трлн. щатски долара. Освен железните руди става въпрос основно за други критични за металургията суровини като въглища, титан и манган. Но сред тях са също така и злато, природен газ, суров петрол, каолин, сол, гипс, цирконий и уран.

Най-голямото находище на желязна руда - басейнът Кривой рог - и преработващите заводи остават под контрола на правителството в Киев. Те обаче са систематично обстрелвани от съседните окупирани от Русия територии, намиращи се в югоизточна Украйна. "Политическите сметки на Москва са най-вече да унищожи икономическия потенциал на Украйна. Няма значение дали ресурсите се присвояват или се унищожават чрез обстрелване", посочва Ярослав Шалило от Националния институт за стратегически изследвания в Киев.

Икономическият експерт говори за драматични последици за украинското производство на стомана заради недостига на ресурси. През 2021 г. Украйна е изнесла почти 20 млн. тона металургични суровини. През първата половина на 2023 г. износът вече е едва 2,5 млн. тона. Спадът на годишна база е почти 80 процента. Руските войски унищожиха големите стоманодобивни заводи в Мариупол. Останалия производствен капацитет в страната се бори за оцеляване.

Цената на руската блокада

До 80 процента от украинските въглища се намират в окупираните от Русия територии в източна Украйна. Антрацитните въглища, особено ценни за енергийни цели, се намират изцяло под руски контрол. Те трябва да бъдат внасяни от страни като САЩ или Южна Африка. Вносът става особено скъп заради руската блокада на черноморските пристанища. Суровините трябва да бъдат внасяни през пристанища на съседни държави като Полша или Румъния, след което да се транспортирани чрез железопътен транспорт.

Тежката промишленост на Украйна страда от този проблем и при износа. Това поставя под въпрос конкурентоспособността на произведените индустриални продукти. "Русия желае да обезкърви Украйна икономически и да изобрази страната в пропагандата като "провалена държава", която не може да оцелее без Русия", обяснява икономическият експерт Шалило.

Борба за суровините на бъдещето?

Оливия Лазар, експертка в брюкселския мозъчен тръст "Карнеги Европа", смята заграбването на украински суровини за един от основните мотиви за руската инвазия. Политоложката гледа на осигуряването на стратегически ресурси чрез сила като на повтарящ се модел на руската политика. "С помощта на наемниците от "Вагнер" Москва от години си осигурява не само злато и диаманти в Африка, но и суровини, необходими за зелената трансформация, като литий, кобалт и други редкоземни метали", посочва Лазар пред ДВ.

Месеци преди нахлуването на Москва в Украйна - през юли 2021 г., Европейският съюз сключи стратегическо партньорство за суровини с Киев. Списъкът на ЕС с критични суровини, необходими за "зелената трансформация", включва 30 елемента. Две трети от тях се намират в Украйна, казват експерти. С оглед на ситуацията с климатичните промени, важността на Украйна поражда завист в Кремъл.

Битката за лития

Един от най-търсените минерални ресурси в света в момента е литият. Той се използва за батериите на мобилните телефони и за батериите на електрическите автомобили. Украйна примамва чуждестранните инвеститори с "най-големите запаси от литий в Европа", казва Дмитрий Кашчук от Украинската геоложка група за инвестиции. Но точните цифри са държавна тайна, обяснява експертът пред ДВ.

Москва вече тества почвата за две от четирите познати литиеви находища на Украйна. Крута Балка в Запорожие вече е окупирано от Русия от пролетта на 2022 година. Друго находище - Шевченкове в Донецк - се намира едва на няколко километра от фронта. Според експерта от Geological Investment Group освен литиево находище руските окупатори контролират и три находища на редкоземни метали. От критичните суровини Кашчук вижда потенциал в циркония, урана, но преди всичко в графита и титана.

Автор: Ойген Тайзе

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 61 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: