Отидете към основна версия

1 315 6

ООН: Над 1600 случая на нарушаване на човешките права от талибаните в Афганистан

  • оон-
  • талибани-
  • човешки права-
  • афганистан

Почти половината от тях са свързани с изтезания и малтретиране

Източник: Shutterstock

ООН е регистрирала над 1600 случая на нарушаване на човешките права на хора, задържани от талибанските власти. Почти половината от тях са свързани с изтезания и малтретиране, главно от страна на полицията и разузнаването, се казва в публикуван днес доклад на международната организация, цитиран от Ройтерс.

Мисията на ООН за подпомагане на Афганистан съобщи, че през 19-те месеца до юли тази година в затворите или при задържане от полицията и разузнаването са починали 18 души.

Талибаните контролират полицията и службата на разузнаването, откакто поеха управлението на страната след изтеглянето на чуждестранните сили през 2021 г.

"В опитите да се изтръгнат от тях самопризнания или друга информация, задържаните са били подлагани на силна болка и страдание чрез нанасянето на физически побой, използването на електрошок, задушаване, поставянето в стресови позиции и принудително поглъщане на вода, както и на завързване на очите и отправяне на заплахи", се казва в изявлението на Мисията на ООН за подпомагане на Афганистан.

Сред другите нарушения са това, че не са били информирани за причините за ареста, не са имали достъп до адвокат и не са получавали адекватна медицинска помощ след задържането.

Приблизително едно на всеки десет нарушения е било срещу жени. Близо една четвърт от жертвите на нарушенията са журналисти и цивилни.

В отговор, публикуван заедно с доклада, ръководеното от талибаните министерство на външните работи на Афганистан заяви, че броят на докладваните нарушения не е точен, особено броят на засегнатите журналисти и представители на гражданското общество.

Министерството заяви, че властите и съдебната система работят за засилване на надзора и за гарантиране на спазването на указите на върховния лидер, които забраняват изтезанията и принуждаването към признания.

ООН заяви, че спазването на лидерските укази и разрешаването на правото на достъп до затворите са "окуражителни знаци", но призова за предприемането на повече действия за подобряване на ситуацията.

"Тези документирани случаи подчертават необходимостта от спешни и ускорени действия от страна на всички", заяви Роза Отунбаева, специален пратеник на генералния секретар на ООН за Афганистан и ръководител на Мисията на ООН за подпомагане на Афганистан. "Налице е неотложна необходимост да се обмисли по-активно ангажиране на де факто властите, за да се сложи край на тези практики", добави тя.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: